Nezabúdajte na poistenie auta pred cestou na dovolenku

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 23. novembra 2018

Cestovať na dovolenku autom v akomkoľvek čase bez poistenia je riziko, no v zime sa ešte znásobuje. Poľadovica a klzká vozovka dajú zabrať aj skúsenému šoférovi. Byť dobre pripravený neznamená mať len autolekárničku v kufri.

Ako sa hovorí, náhoda je blbec a nikdy neviete, do akej situácie sa na svojich cestách za dobrodružstvom alebo relaxom ocitnete. Môže to byť obyčajné ťuknutie a pokrčený blatník, ale aj vážnejšia nehoda či vlámanie do auta. Správne poistenie auta nechráni len vozidlo, ale aj posádku. Pri cestovaní s rodinou sa tak budete cítiť istejšie.

Aké poistenie auta si vybrať

Úplným základom je povinné zmluvné poistenie, ktoré sa ale množstvo šoférov snaží minimalizovať na tie najnevyhnutnejšie položky, aby dodržali zákonné medze. Mnoho ľudí si tiež neuvedomuje, čo tieto položky pokrývajú.

Povinné zmluvné poistenie v prvom rade chráni osobu, ktorej majetok svojim konaním poškodíte vy. Ak teda zapríčiníte nehodu, nečakajte, že peniaze na opravu budú čerpané z vášho PZP.

Existujú však aj dobrovoľné zmluvné poistenie, do ktorého môžeme zaradiť napríklad havarijné poistenie. Vďaka nemu získate z poistnej udalosti, ktorou je nielen nehoda, ale aj krádež alebo zničenie v prípade živelnej pohromy, obnos finančnej kompenzácie.

Takéto poistenie sa nazýva kasko a má niekoľko typov. Automobil si môžete pripoistiť aj čiastočným havarijným poistením na vybrané riziká. Nájdete medzi nimi aj také body, ako zničenie auta, respektíve kolízia so srstnatou zverou, prípadne káble zničené hlodavcami – nie je nič nezvyčajné, že autá parkované v blízkosti veľkých trávnatých plôch a na úbočí lesov majú problém s kunami, ktoré vlezú pod kapotu a pochutnávajú si na kábloch. Okrem týchto raritných prípadov v tejto kategórii pripoistenia nájdete aj krytie v prípade rozbitých skiel, čo určite oceníte na dovolenke aj mimo nej, ak sa pohybujete v preplnených mestách.

Zaujímavým typom havarijného poistenia je to s obmedzeným plnením. Oceníte ho, ak je vaše vozidlo staršie a neplánujete ho po prípadnej kolízii alebo poistnej udalosti opravovať v drahom autorizovanom servise. Takéto poistenie počíta s nižšími nákladmi na opravu.

Poistite si to najdôležitejšie

Peniaze boli a budú, no zdravie je len jedno. A to si môžete v súvislosti s cestovaním autom poistiť tiež. Nazýva sa úrazové poistenie sedadiel vo vozidle a má mnoho výhod. Okrem iného, pri výbere správneho poistenia získate krytie na území celého sveta.

Úrazové poistenie sa netýka len vážnych autonehôd s trvalými následkami, ale aj menších a ľahších úrazov. Výhodou je tiež, že sa poistenie týka auta a nie osôb – nezáleží na tom, aká osoba v aute sedí, ak je auto poistené.

Ktoré poistenie auta si ale vybrať?

Odpoveď je jednoduchá. To, ktoré vám najviac vyhovuje. Cenou, výškou krytia, jednotlivým krytím poistných udalostí. Zistíte to ľahko a rýchlo vďaka porovnávaču poistení. Vyklikanie povinného zmluvného poistenia vám zaberie trochu dlhšie, aby ste totiž videli relevantné výsledky cien poistného, musíte vyplniť vstupnú tabuľku podľa parametrov z veľkého techničáku – po novom sa tento dokument nazýva osvedčenie o evidencii vozidla časť II. Ak máte záujem aj o PZP, vyplňte formulár svedomito. Chcete predsa, aby bola poistka pre vaše auto čo najvhodnejšia.

K zvyšným poisteniam sa dostanete jednoducho, buď cez rýchly formulár alebo priamym kontaktovaním podpory z porovnávača. A aká je výhoda poisťovania online? V prvom rade je to výber poistenia v pokoji, bez toho, aby na vás niekto tlačil. Môžete si porovnať všetky vhodné poistky a vybrať si tú najlepšiu. Ďalší dôvod, prečo vám odporúčame takéto poistenie, je pohodlie – nemusíte chodiť k predajcom ani do poisťovní.