Nechajte svoj domov rozkvitnúť

Autor: Janka Radimáková, Publikované: 15. apríla 2013

S príchodom jari, kedy sa začína prebúdzať príroda okolo nás, by sme nemali zabudnúť ani na drobnú “prerábku” svojich domovov. Neľakajte sa, nemáme na mysli žiadne náročné stavebné úpravy. Prinášame vám niekoľko tipov, ako svoj domov trošku prebudiť, aby ste sa v ňom cítili ešte príjemnejšie ako doteraz.

Hĺbkový poriadok

Najlepším základom na to, aby ste nechali svoju domácnosť rozkvitnúť je veľké jarné upratovanie. Túto nie veľmi obľúbenú činnosť si naprílad spríjemnite počúvaním svojej obľúbenej hudby. A už počas upratovania sa môžete zamýsľať nad vecami, ktoré odložíte do pivnice a uvoľníte tak priestor novým, osviežujúco-jarným nápadom! Určite sa zbavte vecí, na ktoré ste si viac ako rok nespomenuli. Ak vám doteraz nechýbali, nebudete ich určite zháňať ani neskôr.

Zamerajte sa na bytové doplnky

V ktoromkoľvek obchode s nábytkom nájdete určite množstvo pekných a do vášho interiéru vhodných doplnkov. Držíme palce, aby ste pri výbere nestrávili celé hodiny! Sústreďte sa na farby jari, zelenú, žltú, oranžovú a svetlo modrú. Každej izbe alebo miestnosti preto určite doprajte niečo v uvedených farebných kombináciách. Vstupná hala môže rozkvitnúť vďaka novému koberčeku alebo zrkadlu s farebným rámom. Obývacia izba či spálňa vám ponúka priestor napríklad na zaujímavé tapety, ktorých je momentálne v ponuke nekonečné množstvo. Na parapety v oboch izbách postavte pekné kvetináče a pred tým doprajte ošetrenie aj svojim kvetom. Vonné sviečky často ponímané skôr ako vhodná dekorácia, možete umiestniť prakticky kamkoľvek a vždy budú vyzerať dobre. V kúpeľni sa nájde mnoho drobností, ktorých obmena je finančne nenáročná. Či už dávkovač mydla, pohárik na zubné kefky a pastu, kôš na bielizeň, uteráky,…

Najviac sa povenujte kuchyni

Pokiaľ nie ste svetlou výnimkou, ktorej môžeme len tíško závidieť, trávite práve v kuchyni oveľa viac času ako v ktorejkoľvek inej miestnosti. Venujte jej teda zvýšenú pozornosť. Zaobstarajte si malé vázičky či kvetináče a zasaďte do nich živé kvety. Udržiavanie bude sice náročnejšie, avšak každý pohľad na ne vás určite poteší a zlepší náladu. Ako dekoráciu neváhajte použiť aj ovocie, ktoré radíme v priesvitnej nádobe umiestniť do rohu miestnosti. Obmeňte i niektoré “pracovné” náradie, v súčastnosti nájdete kuchynské potreby naozaj v pestrých farbách. Finančne nenáročne vyjde i nový obrus na stôl, respektíve stolové podložky, ktoré sú súčasťou prestierania. Pekne ukážu i nové zelenkavé záclony či závesy. V prípade, že vaša kuchynská linka má nejaký rôčik navyše, môžete ju vynoviť napríklad farebným polepom.

Malý darček aj pre vás

Buďte trochu alibistka a pod pojem “vítanie jari” u vás doma zahrňte aj svoj šatník. Doprajte si zopár nových kúskov do svojej garderóby. Do módy prichádzajú kvetinové vzory, ktoré okrem pekných šiat, topov, či legín, nájdete aj na vysokých lodičkách či pohodlných balerínach. Veľké a objemné tašky sú stále in a kvietky sa nevyhli ani im. Nič nepokažíte, ak medzi svoje oblečenie pridáte i zopár krikľavých topov a zladíte ich so štýlovými doplnkami v podobe šatiek, vlasových ozdôb, či slnečných okuliarov.

Čo najskôr zrealizujte jarné upratovanie a potom sa už len tešte, ako necháte svoj dom či byt pekne rozkvitnúť.

Foto: Pixmac.sk, Artotem – flickr