Moderné domy si žiadajú sklo: Treba na to myslieť už pri projekte

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 1. júna 2018

Keď rodinný dom, tak presklená stena do záhrady či veľké francúzske okná. To je snom mnohých ľudí a práve sklo je typické pre projekty moderných domov. Lenže nie vždy obdivovateľ veľkých presklených plôch zváži všetky pre a proti. S tým sa totiž môže spájať prehrievanie interiéru, nedostatok súkromia, ale aj náročnejšie umývanie.

Premyslené moderné projekty domov

Určite nie je jednoduché vytvoriť takéto moderné domy. Projekty musia byť dôkladne premyslené. Na prvom mieste pri úvahe o veľkých oknách by mala byť orientácia stavby. Nielen u nízkoenergetických domov sa odporúča smerovať veľké presklené plochy na juh a západ, aby počas zimy mohlo nízke slnko prispievať k tepelnej pohode v interiéri.

Pri takýchto moderných projektoch domov treba riešiť aj spôsob vykurovanie, pred veľké presklené plochy si len ťažko bude niekto chcieť postaviť klasické radiátory. Architekti v takýchto moderných projektoch radšej využívajú podlahové elektrické vykurovanie.

A čo súkromie?

A súkromie za presklenými stenami? Stačí, keď sa na vedľajšom, predtým nezastavanom pozemku, objaví ďalší dom. Dizajnéri potom väčšinou odporúčajú použitie organzy v jednofarebnom prevedení, prípadne voály s jemnou štruktúrou, všetko vo svetlých farbách.

Keď príde leto

Problém s externým zatienením veľkých presklených či francúzskych okien je nutné riešiť už v projekte domu. Dôvod je jasný. Clona umiestnená v exteriéri má dvakrát až trikrát lepšiu účinnosť, čo sa týka prehrievania interiéru, ako clona vnútri. Interiérové tieniace prvky plnia skôr dizajnovú funkciu. Ich výhodou je jednoduché ovládanie, ale nedokážu efektívne chrániť pred hlukom z vonkajšieho prostredia ani pred ohrievaním vnútorných priestorov.

Foto: Bigstockphoto.com