Jazvy po akné – nešťastie, ktoré postihlo aj vašu pleť?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 1. mája 2019

Chceme byť krásne a žiadané. Výrazné kozmetické defekty si naozaj nemôžeme dovoliť. Blíži sa leto a určite aj vy chcete na pláži zažiariť! Pod slnkom nebýva najväčšia tma, ba naopak. Na našom tele vynikne každý jeden detail. A o to viac padajú pohľady na vašu pleť. Ak je bezchybná, určite vám to neprekáža. Čo však, ak niekomu zostali jazvy po akné?

Jazvy po akné nie sú navzájom identické. S tým neskôr súvisí aj spôsob ich ošetrenia a celkovej regenerácie pokožky. K tvorbe jaziev dochádza po rozšírenom zápale, ktorý poškodzuje kolagénové vlákna v koži. Tkanivo jaziev je tenšie a tmavšie. Môže byť viac alebo menej prepadnuté. Tie najhlbšie jazvy je veľmi zložité preliečiť v domácom prostredí. Tam už potrebujete doslova ruku odborníka. Zväčša je možné len jediné riešenie. Ide o tzv. zošitie jaziev.

Plytšie jazvy po akné sa odstraňujú buď použitím kvalitnej biolampy, chemického pílingu alebo tzv. obrusovania. Tá posledná možnosť sa dnes stáva veľmi obľúbenou alternatívou k finančne nákladnému odstraňovaniu jaziev laserom. Biolampu nikdy nepoužívajte samy bez odbornej pomoci. Aj keď sú tieto produkty bežne dostupné na trhu, stavte na rady dermatológa. Ak je na vašej pleti len zopár jazvičiek po akné, no aj tak pôsobia prepadnuto, preliečte ich injekčnými výplňovými materiálmi.

Vyberajte si prípravky, ktoré dokážu zahojiť jazvy a zvýšiť vaše sebavedomie!

Na ošetrenie pomocou chemického pílingu sa využíva účinné pôsobenie retinolu a kyseliny glykolovej. Tie sa postarajú o obnovu kolagénu v koži a zmiernenie farebných nerovností na pokožke v dôsledku jaziev.

Pri výbere kozmetických prípravkov sa odporúča antioxidačné pôsobenie vitamínu C. K hojeniu a regenerácii pleti prispejete hydratačnými sérami s obsahom vitamínu E a silikónu.

Nanášanie kozmetických prípravkov treba podporiť mikroihličkovaním. Pôsobenie aktívnych látok bude efektívnejšie, tým že sa dostanú do hĺbkových štruktúr v pokožke. Takéto kozmetické valčeky s ihličkami sú bežne dostupné v lekárňach.

Foto: pixabay.com