Jar: zlaté časy pre silné a lesklé vlasy!

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 1. apríla 2019

Opäť sa v nás prebúdza potreba jarnej očisty a zdravej detoxikácie pre telo aj myseľ. V súčasnosti by sme si takéto kúzelné očisty mali dopriať omnoho častejšie. Žijeme pod veľkým tlakom doma, v práci a zabúdame relaxovať. To všetko sa odzrkadľuje na našom zdraví a kráse. Ak niet času na prírodné bohatstvo, tak nádeje vkladáme do kozmetiky. Ani tá nerieši problémy okamžite a intenzívne. Na všetko treba čas. Ten práve teraz nastal aj pre silu a vitalitu našich vlasov.

Jar prebúdza celú prírodu. Všetko kvitne a navôkol je množstvo odtieňov zelenej. To treba len a len podporovať. Príroda je silná, no človek dokáže taktiež veľkej záhuby. Vážme si to, čo máme na dosah a v podstate zadarmo. Príroda od nás za to nič nežiada. Len úcty a pokory.

Nech aj vaše kroky smerujú najprv do prírody

Pŕhľavu dvojdomú netreba u nás nijako zvlášť predstavovať. Je to trvácna bylinka so vzpriamenou stonkou a tmavozelenými listami. V listoch sú chĺpky, ktoré pri kontakte uvoľňujú silné, dráždivé látky. Pŕhlia, štípu a na pokožke zanechávajú červené fľaky. Kvitne prevažne od júna do septembra.

Jej bohatstvo sa skrýva v účinnom komplexe vitamínov A, B, C a K. Má vysoký podiel draslíka, zinku a predovšetkým železa. To ju povyšuje na bylinu so silnými detoxikačnými a protizápalovými účinkami. Prečisťuje krv, no priaznivo vplýva aj na vitalitu vlasov. Je v nej vysoké zastúpenie oxidu kremičitého, ktorý posilňuje vlasový folikul. Práve chlorofyl by mal v nej podporovať alkalizujúci a detoxikačný účinok. Čistí a posilňuje pokožku vlasov.

Pre výživu vlasov je najlepšie nazbierať jej čerstvé listy. Tie potom vlažnou vodou opláchnuť a dať prevrieť. Listy vo vode treba premiešavať. Neskôr vlažným odvarom opláchnuť vlasy. Odvar sa musí dostať až k vlasovej pokožke. Pomalým vmasírovaním sa pokožka prekrví. Stimulujú sa folikuly a vyrovná ph. To má za následok zmiernenie vypadávania vlasov. Ustupuje aj tvorba lupín. Vlasy sú silnejšie a lesklejšie. Najčastejšie sa v receptoch na odvar z pŕhľavy odporúča aj kombinácia s pár lyžičkami jablčného octu. Vaše vlasy budú rásť do skutočnej krásy!

Foto: pixabay.com