Intuitívne kojenie

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 12. júna 2018

Materstvo prináša so sebou množstvo nových a cenných skúseností, s ktorými sa musí žena vysporiadať. Ide na jednej strane o psychické zmeny, ktoré sa dejú v hlave počas celého tehotenstva a po narodení nového člena rodiny, ale na strane druhej ide aj o fyzické zmeny tela, na ktoré žena zrejme nie je pripravená.

Jednou z najväčších výziev, aká matku čaká, je kojenie svojho novorodenca.

Hovorte o kojení

Kojenie je jednou z kontroverzných tém, o ktorých sa na verejnosti nehovorí a navyše kojenie na verejnosti ešte stále veľkú časť populácie pohoršuje. Pritom kŕmenie bábätka je úplne v poriadku a skrývanie, čo znamená oddaľovanie prísunu jedla nie je pre dieťa vhodné. Prestaňte sa zaoberať tým, čo si o vás okolie pomyslí, vy ako matka by ste mali najlepšie vedieť, čo a kedy vaše dieťa potrebuje. Skúste sa spoľahnúť aj na jeho inteligenciu a prirodzené inštinkty.

Preneste sa cez bolesť

Materské mlieko je pre vaše dieťa veľmi dôležité a celkovo vás proces kojenia s miminkom prepojí. Avšak, už sa nehovorí o tom, ako veľmi bolestivé je kojenie pre ženu, a to najmä na začiatku, vďaka čomu to množstvo žien vzdá a radšej dá dieťaťu náhradnú stravu. Snažte sa vedome na bábätko napojiť a naučiť ho kojiť intuitívne, kedy si to samo pýta a nechajte ho sa samé prisať na prsník. Aj napriek tomu, že je bolesť neznesiteľná, aj vy, aj dieťa sa na začiatku učíte, skúste to pretrpieť, budete si neskôr vďačná.

Niekedy si len tak položte bábätko na brucho a nechajte ho intuitívne sa k vašim prsníkom dostať a nakŕmiť sa samé. Musíte si všímať aj znaky vášho dieťaťa, ktoré vám dáva, že je hladné a kŕmiť ho vtedy, keď si pýta, nie len v momente, kedy je podľa vás už čas mu dať. Verte svojej i jeho intuícii a uvidíte, že sa spolu naučíte fungovať. Nenechajte si od ľudí okolo vás nahovoriť čo je a čo nie je dobré pre vás a vaše dieťa. Vy to predsa viete najlepšie.

Foto: pixabay.com