Domáce násilie nie je neobvyklé

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 1. júna 2018

Dnes síce z veľkej časti odsudzujeme sociálne siete, pretože obzvlášť mladšia generácia nimi trávi priveľa času, no na druhej strane sa vďaka mnohým známym ľuďom začalo hovoriť o dovtedy tabu témach, ktoré sa zrazu riešia, nebojíme sa o nich diskutovať a pomáhajú mnohým ľuďom. Jednou z takýchto kontroverzných tém je domáce násilie, ktoré sa deje za zatvorenými dverami domácností a trpí ním množstvo ľudí. Potichu.

Obeťou môže byť každý

Domáce násilie musíme brať do úvahy nielen ako fyzické, ale aj psychické, ktoré môže mať rovnako devastujúce následky, ako fyzické. Pri psychickom násilí je ešte horšie to, že zanecháva vnútorné rany, ktoré je veľmi ťažko vyliečiť. Fyzické násilie je zase o to bolestivejšie, no v mnohých prípadoch sa dá na pohľad vyliečiť. Je nutné povedať aj to, že nielen ženy bývajú obeťami domáceho násilia. Sú to aj muži a tiež deti.

Majte odvahu

Čo je alarmujúce je to, že často o domácom násilí v rodine vie niekto ďalší, no má obavy pomôcť, a tak je ticho, len sa prizerá. Obete násilia sú často utiahnuté, majú sklon k introverzii a odčleňujú sa od okolitého sveta. Bojujú sami proti sebe, lebo nechcú o svojom probléme hovoriť. Boja sa a čo je horšie, myslia si, že si to zaslúžia, ba až, že si za to môžu sami. Verte, že jediné, za čo si môžu, je to, že pri tyranovi ostávajú a nemajú odvahu odísť. Dúfajú, že to prejde. Ba naopak. Bude to ešte horšie.

Na sociálnych sieťach sa robí osveta, nahlas sa hovorí o týchto menej príjemných témach, medzi ktoré domáce násilie nepochybne patrí. Ak sa vám niečo takéto prihodí, myslite na to, že život máte len jeden a nechávať si ubližovať od blízkej osoby, či už je to psychicky, alebo fyzicky, je neprípustné. Zdôverte sa niekomu, komu naozaj úprimne dôverujete a viete, že sa vám neotočí chrbtom a pomôže vám dostať sa z tohto domáceho pekla.

Foto: pixabay.com