Cestovanie v srdci Slovenska I.

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 12. marca 2016

Láka vás cestovanie, no ste zviazaný prácou, financiami či inými záväzkami a jednoducho sa nemôžete uvoľniť z domu a odísť preskúmavať ďaleké krajiny? Nemusíte vôbec zúfať, pretože na začiatok vám môže stačiť aj naša malebná krajina a prebádanie jej krás. Jednou zo zaujímavých častí Slovenska, kam by ste sa určite nemali váhať vybrať aj na niekoľkodňový výlet, je stred krajiny. Okolie Martina, historického, kultúrneho, národného centra Slovenska. Čo všetko sa vám oplatí v Turci vidieť?

slovakia-1009840_640

Turčianska kotlina, ale aj celkovo stredné Slovensko, si zaslúži pozornosť nielen zahraničných turistov, ale aj domácich. Toľko krás a zaujímavých miest, aké tu nájdete, vás prinúti dovolenku si pravidelne opakovať. Začnime pri turistike a aktívnom trávení času. Máte na výber Malú i Veľkú Fatru, hrebeňovku, skialpy, prechádzky, náročné túry, ale aj množstvo zjazdoviek. Za zmienku nepochybne stojí nenáročný výstup na Martinské hole, ktorý zvládnete pod dve hodiny aj s deťmi. Po výstupe môžete buď stráviť čas na jednej z chát, lyžovať sa alebo vystúpiť až na vysielač po kraji zjadzovky.

Aktívny život

Skvelá lyžovačka v okolí Martina je aj vo Valčianskej alebo Jasenskej doline, ktoré sú o čosi prístupnejšie ako Martinské hole (avšak aj tam sa dostanete automobilom). Okrem lyžovačiek sa pri Martine môžete vyžiť v prípade priaznivého počasia aj na bicykloch. Dedinami vedie aj stará SNP cesta, ktorá je pre cyklistov ako stvorená a môžete sa ňou dostať aj do Gaderskej doliny, kde nájdete zrúcaninu starého hradu. Ak ste v kondícii zdatnejší, na sedlách vyjdete aj na Martinské hole.

Skvelá turistika je aj z dediny Varín cez Starhrad, Chleb, Suchý a až na Maguru a dole do Turčianskych Kľačian. Pripravte sa na približne sedemhodinovú túru s krásnym výhľadom na meander vytvorený riekou Váh. Milovníci hôr si v okolí Martina prídu na svoje, avšak ani mestské typy neostanú bez záujmu.

Ilustračné foto: pixabay.com