Centrálny vysávač efektívne bojuje proti alergiám

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 20. decembra 2018

Alergiami dnes trpí čoraz viac ľudí. Nevyhýbajú sa dospelým ani deťom. Dôležitú úlohu pri vzniku alergii zohráva ako genetika, tak aj prostredie v ktorom alergik žije. Alergii je niekoľko typov a druhov. Najčastejšie sú však alergie na peľ, prach a roztoče. K tomu sa častokrát pridružujú aj iné alergie: na konkrétne druhy potravín a liekov.

Najhorším obdobím pre alergika je jar. V tomto ročnom období sa alergia objavuje sezónne. Pele kvitnúcich stromov a rastlín potrápia nejedného človeka.

V prípade vzniku alergie je nutné navštíviť špecialistu – alergológa, ktorý navrhne efektívnu liečbu. Návštevu lekára určite nepodceňujte. Toto ochorenie totiž môže prerásť do závažného porušenia funkcii horných a dolných dýchacích ciest. Extrémnym prípadom môže byť vznik astmy.

Ako sa správne starať o domácnosť?

Ak trpíte alergiami na konkrétne jedlo, pomoc je jasná. Jednoducho sa ho snažte vyvarovať a pozorne čítajte alergény uvedené na jedálnom lístku. Čo však v prípade ak vašu alergiu spôsobujú pele či prach? Nie nadarmo sa hovorí, že čistota je pol života. U alergikov platí toto pravidlo dvojnásobne. V domácnosti s alergikom je pravidelné a časté upratovanie dôležité.

Koberce, závesy a záclony by nemali byť súčasťou vybavenia bytu či domu alergika. Tie pohlcujú prach a neustále podnecujú ku kýchaniu či kašľaniu. Eliminovať by sa mal taktiež počet poličiek a miest, kde sa prach udržuje.

Posteľ je živnou pôdou pre roztoče, ktoré sa živia odumretým kožným tkanivom. Samotný matrac je ideálne ošetrovať špeciálnym prípravkom proti roztočom. Pre alergikov je taktiež určené špeciálne posteľné prádlo, ktoré zabraňuje množeniu roztočov. Posteľné prádlo je ideálne vymieňať každé dva týždne a prať ho pri 60 stupňoch. Matrac je tiež vhodné pravidelne vysávať.

Pri vysávaní sa však zastavíme. Bežné vysávače totiž prach a nečistoty vysajú, no vzduch následne vyfúknu do miestnosti spolu s nečistotami. Bežný filter na vysávačoch je čiastočne účinný. Najmenšie čiastočky však nezachytí. Robotické vysávače nepotrebujete obsluhovať no ich efektivita je rovnaká ako pri bežných prenosných vysávačoch.

Ideálnym riešením sú pre alergika centrálne vysávače. Centrálne vysávač je skvelým pomocníkom do rodinných domov, väčších priestranstiev ale i panelových domov. Môžete ho zabudovať do pivnice, suterénu či inej technickej miestnosti.

Prečo je centrálny vysávač správnym riešením?

  • Produkuje čistý vzduch bez spätného nasávania prachu
  • Dlhá životnosť
  • Silný výkon
  • Tiché ovládanie
  • Jednoduchá montáž a obsluha

Hadice vedú cez steny a vytiahnuť ich môžete zo zásuvky. Vysávač je možné inštalovať v priebehu výstavby ako i do staršieho domu.

Výhodou je, že samotný vysávač sa nachádza mimo obytného priestoru, čo eliminuje 100% prachu v domácnosti. Prach sa nekumuluje a nevíri. Ďalším plusom je dlhá životnosť produktu bez akéhokoľvek dodatočného servisu. Vďaka centrálnemu vysávaču je vysávanie rýchlejšie a jednoduchšie. Vysávať preto môžete každý deň. Prístroj je navyše veľmi tichý.

Či trpíte dlhodobými alebo sezónnymi alergiami, udržiavanie poriadku je kľúčové. Kvalitné vysávače sú možno finančne dostupnejšie, no ich životnosť je krátka a efektivita minimálna. Aj napriek tomu že priestor povysávate, časť prachu sa cez filter vracia naspäť. Centrálny vysávač je ideálnou voľbou do bytov, domov a firiem.