Bývať vo vlastnom

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 22. apríla 2013

Nie každý z nás si môže dovoliť kúpiť novú nehnuteľnosť, a tak siahame po tých starších. Bývať niekde musíme, a ak sa Vám naskytla príležitosť na vlastné bývanie treba ju využiť. Ak je nehnuteľnosť staršia, ešte neznamená, že je horšia ako tie nové. Niekto napríklad túži bývať v staršom dome s istou históriou. Stavebné procesy sa počas posledných rokov veľmi zdokonalili, aj samotná architektúra pokročila vpred, avšak veľkej obľube sa stále tešia aj staršie nehnuteľnosti. Tie už stoja roky, a ak nemajú viditeľné poškodenie, pravdepodobne tu budú stáť ešte dlho. Možno ste aj Vy počuli, že novostavba ešte neznamená kvalitu. V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s novými obytnými budovami. Ak však tieto rastú prirýchlo, kvalita je často otázna.

Ak aj Vy radšej vsadíte na staršiu budovu, môžete ju v značnej miere prispôsobiť vlastným predstavám. Dispozičné riešenie sa často dá zmeniť len čiastočne. S dobrým architektom však určite nájdete vhodný kompromis.

Staršie domy už čo to pamätajú, ich steny, okná ale aj dvere boli vystavené poveternostným podmienkam aj niekoľko rokov. Tieto zanechajú svoje následky, aj s týmto sa však dá niečo robiť. Obnovou fasády tak vdýchnete nový život Vášmu domovu, a možno tak skrášlite celú ulicu. Takýto zásah sa realizuje zatepľovaním domu, a je pomerne časovo ale aj finančne náročným procesom. Tieto investície sa Vám však vyplatia a v blízkej budúcnosti vrátia. Predstavujú tak v konečnom dôsledku úsporu na kúrení, aj počas mrazov, a v lete sa Váš domov nebude tak rýchlo prehrievať.

Súčasťou takejto rekonštrukcie by mala byť aj výmena starých okien. Aj tieto trpia vplyvom počasia, deformujú sa, a tak cez vzniknuté netesnosti uniká teplo. Novými plastovými oknami odstránite aj tieto nedostatky. Cena je však aj tu dôležitá, a tak si vyžiadajte cenníky plastových okien v predstihu, a rozhodnite sa pre správny pomer kvality a ceny.

Vo Vašej posteli sa Vám tak bude spať oveľa lepšie v teple a pohodlí.

Foto: Pixmac.sk, Thomas Kohler – flickr