Ostatné

Byť pripojení na internet je dnes nevyhnutnosťou

V súčasnosti už každý vie, čo je internet a na čo slúži. Internet poskytuje denne informácie o všetkom. Každý si tam nájde to, čo hľadá a potrebuje, preto je už takmer každá domácnosť pripojená na internet. Existuje však niekoľko možností ako realizovať takéto pripojenie. Je na vás, ktorú si vyberiete – každá má svoje výhody, ale aj nevýhody.

Dôvodov prečo sa ľudia na internet chcú pripojiť je niekoľko a práve tie sú kľúčové pri výbere vhodného internetového pripojenia. Pretože to, či sa chystáte na internete len surfovať a prehliadať informácie alebo chcete sťahovať väčšie objemy dát a využívať internet na hranie hier, rozhodne o správnosti vášho výberu typu internetového pripojenia.

Typy internetového pripojenia

Aby ste mohli byť pripojení na internet, musíte sa pripojiť k serveru. Na to existuje niekoľko spôsobov, ktoré majú svoje špecifiká vzhľadom na rýchlosť a dostupnosť pripojenia.

Dial-up pripojenie pre nenáročných

Ak patríte k tým ľudom, ktorí sa na internet nepripájajú príliš často a využívajú ho len na jednoduchšie služby, najvhodnejšou voľbou je pre vás práve dial-up pripojenie. Toto pripojenie je možné cez telefónny prístroj alebo akékoľvek iné telekomunikačné zariadenie prostredníctvom klasického medeného vedenia. To bolo navrhnuté spočiatku len na hlasovú komunikáciu, avšak jeho funkcia sa rozšírila.

Azda najväčšou nevýhodou tohto pripojenia je rýchlosť, ktorá je v tomto prípade veľmi nízka a jej maximálna hranica je 65 Kb/s. V praxi je však táto rýchlosť ovplyvnená kvalitou modemu, linky alebo samotnej ústredne. Oproti tejto možnosti existuje aj pripojenie cez digitálnu linku a to ISDN pripojenie, prostredníctvom ktorého môžete popri surfovaní aj telefonovať.

DSL pripojenie cez telefónnu sieť

Stretnúť sa môžete aj s pripojením označeným ako DSL. Ide o kategóriu pripojení, ktoré zabezpečujú prenos údajov po drôtoch cez telefónnu sieť. Táto možnosť v sebe zahŕňa niekoľko typov pripojenia, pričom v označení xDSL písmeno x označuje o aký typ technológie ide.

K takým patrí aj v súčasnosti najrýchlejšia a najpoužívanejšia možnosť ako sa pripojiť na internet, a to pripojenie ADSL. Ide o vysokorýchlostnú linku, prostredníctvom ktorej môžete sťahovať veľké objemy dát, surfovať po internete alebo si pozrieť televíziu v reálnom čase aj na sieti.

Dobre známa optika

Tieto pripojenia sa do „chodu“ dostávali cez pevné linky, možné je však aj pripojenie na internet cez káble. Presnejšie optické káble, v ktorých sa nachádzajú optické vlákna, prostredníctvom ktorých sa šíri signál.

Populárne bezdrôtové pripojenie WIFI

Dnes sa už hádam všade stretnete s pripojením na internet cez Wifi – čo je skratka pre wireless fidelity. Ide o bezdrôtové širokopásmové spojenie. K tomu priraďujeme aj LTE spojenie.

LTE ako bezdrôtové pripojenie budúcnosti

LTE internet na doma ponúka vysokú rýchlosť prostredníctvom bezdrôtových sietí. LTE internet funguje na vyhradenej rádiovej sieti, kde nehrozí rušenie, a aj jeho pokrytie sa čím ďalej, tým viac zvyšuje. Nemusíte z bytu či domu vidieť na vysielač, postačí, ak sa váš domov nachádza v pásme pokrytia.

Technológia LTE nadväzuje na 3G sieť, pričom prináša hneď niekoľko vylepšení. Určite najzásadnejším je zvýšenie v rýchlosti – a to ako v sťahovaní, tak aj v nahrávaní rôznych súborov.

4G pripojenie, ako sa LTE často označuje, je v porovnaní so svojím predchodcom až 10-krát rýchlejšie. Označenie 4G však nie je správne, keďže LTE pripojenie mnohí zaraďujú do skupiny 3G.

Výhody LTE pripojenia spoznáte sami

Najväčším plusom, ktorým toto pripojenie disponuje, je rýchlosť. No hneď k tomu spomenieme aj úsporu vašich financií. Výhody LTE pripojenia musíte spoznať sami na vlastnej koži. Stačí, ak sa ocitnete na mieste, kde to pokrytie je, a môžete si vychutnávať surfovanie po internete. Videá na youtube aj vo vysokom rozlíšení, sťahovanie či odosielanie aj väčšieho počtu fotiek či iné ďalšie aktivity, ktoré s LTE pripojením dokážete robiť. Aj keď prijímate väčší počet údajov či rôznych dát z internetu, váš telefón spotrebuje menej energie. To znamená, že vaša batéria na mobile bude mať dlhšiu životnosť a váš prístroj takisto.

Môžete sa ocitnúť na mieste, kde bežne internet nemá dosah. No tu nastupuje ďalšia výhoda LTE pripojenia – pokrytie práve takýchto oblastí.

Vysoká rýchlosť

Mobilná sieť LTE je výhodná aj z hľadiska spôsobov jeho využitia. Práve vďaka jeho vysokej rýchlosti ho možno využívať aj na sledovanie televízie.

Na druhej strane, tak ako všetko, aj toto má svoje nevýhody. Medzi najväčšie možno zaradiť finančný príplatok. Niektorý mobilný operátor ponúka sieť za príplatok, druhý nemusí.

O ťažkostiach, ktoré môžu nastať

Pri LTE pripojení vo vašom mobile však môžu nastať určité problémy. Tie očakávajte, ak si zakúpite mobil niekde v zahraničí. Na takom mobile vám LTE sieť nemusí fungovať. Dôvodom je frekvencia a číslo pásma, práve tieto dva parametre ovplyvňujú „chod“ LTE siete vo vašom mobile. Takže mobil zakúpený v zahraničí vám s LTE pripojením fungovať s najvyššou pravdepodobnosťou nebude.

Výmena SIM karty bude potrebná

Pri zapojení LTE siete sa ubezpečte, že máte SIM kartu, ktorá to dovoľuje. Pri starších SIM kartách bude potrebná výmena, ktorá zabezpečí, že LTE sieť na vašom mobile bude fungovať správne. Táto výmena SIM karty je možná v predajni vášho operátora a trvá niekoľko minút.

Dátovo obmedzení používatelia

Najväčším kameňom úrazu, s ktorým sa ľudia vlastniaci LTE pripojenie vo svojom mobile v súčasnosti stretávajú, je dátové obmedzenie. Objem dát, ktorý máte predplatený totiž pri rýchlosti akú LTE pripojenie ponúka, prečerpáte za niekoľko dní a tak operátori rýchlo zarobia na vašich ďalších nepredplatených dátach. S tým sa však už mnohí operátori pasujú a konkurenčné boje medzi operátormi na Slovensku môžu tento problém vyriešiť.

Každá možnosť pripojenia na internet v sebe zahŕňa výhody aj nevýhody. Dôležité pri konkrétnom výbere je, za akým účelom budete internet používať.

Foto: pixabay.com