Bulímia ako postrach zdravia

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 18. februára 2018

Ako každý rok, aj teraz sme sa dostali do momentu, kedy už začíname rozmýšľať o letnej dovolenke a ročnom období, kedy zo seba dávame postupne dole jednu vrstvu za druhou a odhaľujeme sa. Na sociálnych sieťach sa objavujú sporo odeté dámy a naša psychika zažíva otrasy. Aj my tak chceme vyzerať! Aj my chceme mať medzeru medzi stehnami! Ale chceme aj jesť. A tu je riešenie. Bulímia. Obrovský problém, o ktorom sa veľmi nehovorí.

Neviditeľné príznaky

Príznaky anorexie sú pomerne viditeľné navonok. Osoba trpiaca anorexiou výrazne chudne, neje, prípadne tvrdí, že už jedla. Avšak, bulímia je o to nebezpečnejšia, že „pacient“ sa nebojí najesť v spoločnosti, správa sa úplne normálne a v mnohých prípadoch nepozorujeme rapídne chudnutie. Pozor! Problém môžete spozorovať, keď takmer okamžite ide na záchod, je tam o čosi dlhšie a vráti sa so začervenanými očami. Ide o jav, ktorý prichádza pri dávení jedla nasilu.

Myslite kriticky

Ide o obrovský problém, ktorým trpia najmä dievčatá, ktoré chcú dosiahnuť svoju vysnívanú postavu, no nevedia nájsť správnu cestu k jedlu. Tak sa teda uvedomele prejedajú a následne úmyselne zvracajú až dokým necítia nepríjemnú chuť žalúdočnej kyseliny. Postupne sa naučia zvracať tak potichu, že je úplne nemožné to rozpoznať. Majú však pomerne poškriabané vnútorné hrdlo z nechtov a sú vyčerpané.

Snažte sa s deťmi či ostatnými ľuďmi vo vašom okolí hovoriť o jedle a jeho funkcii. Je veľmi dôležité, aby mladé slečny vedeli, že nie je v poriadku sledovať bezhlavo sociálne siete bez akéhokoľvek kritického myslenia. To, čo sa deje tam, nie je reálne, je to odraz toho najkrajšieho a prikrášleného sveta. Bulímia je naozaj veľký problém, ktorým trpí viac žien, než si myslíte a zdvihnúť povedomie o zdravom životnom štýle môže každý.

Foto: pixabay.com