Sex a vzťahy

Ako zvládnuť odchod detí z domu?

Deti sú pre rodičov božím darom. Pre ich zdravie a pohodlie rodič neraz obetuje poriadny kus zo svojho života. Dokážeme zanechať prácu, ak nás nevyhnutne potrebujú. Smejeme sa cez slzy, len aby si nepripúšťali žiadny problém. Prečo? Pre lásku, ktorá nepozná hraníc.

Predovšetkým sú to matky, ktoré na seba prenášajú každé trápenie, ale aj radosť svojich detí. Otcovia tieto významné udalosti emočne neprežívajú až na takej silnej úrovni. Dôvodov na odchod z domu je hneď niekoľko. Mladí dnes majú otvorené možnosti na štúdium či len niekoľkomesačný študijný pobyt v zahraničí. Vďaka svojej húževnatosti sa neboja prijať ani pracovnú ponuku v ďalekej cudzine. Dvere v ich detských izbách sa za nimi aj tak jedného dňa zatvoria. Odchádzajú žiť vlastný život. Ako typicky reagujú matky na ich odchod z domu?

Tešte sa z úspešného životného obdobia svojich detí!

Plač je asi tou najbežnejšou formou odbúravania stresu v akejkoľvek situácii. Je často spájaný len s negatívnymi udalosťami. Presne tieto prívlastky pripisujú matky odchodu detí z domu. Tento ich prístup treba čo najskôr minimalizovať. Inak prepadnú depresiám a stavom úzkosti. Štúdium, práca alebo vlastný partnerský život vnímajú naše dospelé deti ako pozitívnu životnú etapu. Sami sa s ňou musia vyrovnať a práve v takom období potrebujú silnú podporu. Silná neznamená častá a vtieravá. Potrebujú vlastný priestor na adaptovanie v novom prostredí.

Neraďte im, ani ich často neupozorňujte na problémy a rôzne životné nástrahy. Ony na to prídu aj sami. Ak im do vlastného životného priestoru budete často zasahovať, odzrkadlí sa to najviac na vašom vzájomnom vzťahu. Ako matka zaujmite neutrálnu pozíciu a viac sa venujte svojim záľubám a všetkému, čo vás baví. Len pozitívne myšlienky sú tie najzdravšie pre utužovanie vzťahov. Deti vás aj tak budú potrebovať stále rovnako. Len vám to nie vždy chcú dať najavo!

Foto: pixabay.com