Bývanie a záhrada

Ako si poradiť s nadmernou vlhkosťou v kúpeľni?

Kúpeľňa je oázou relaxácie a osobnej hygieny. Jej typickým znakom je voda. Všade samá voda, respektíve para. Tá sa vytvára pri kúpaní, sprchovaní, praní alebo sušení bielizne. Para sa vyzráža na drobné vodné kvapôčky, a preto sa v našich kúpeľniach tak dobre darí vlhkosti.

Tá vytvára živnú pôdu pre plesne. Ak “zakvitnú“ po stenách či kútoch vašej kúpeľne, tak ľahko sa jej určite nezbavíte. Najdôležitejšie je zistiť, čo podporuje tvorbu vlhkého vzduchu v kúpeľniach. Je to predovšetkým stret teplého vzduchu (napr. sprcha) so studeným. To je alfou a omegou pre každú jednu kúpeľňu na svete. Tomu sa nedá zabrániť, no všetko je možné minimalizovať. V tomto prípade je najúčinnejšie vetranie, respektíve odvetrávanie.

Nedovoľme plesniam usadiť sa v našich kúpeľniach!

V malých kúpeľniach bez okien je to o niečo ťažšie. Vzduch dostatočne necirkuluje a vlhkosť nemá kde pominúť. V takomto prípade musíte investovať do kvalitnej ventilácie alebo odvlhčovačov. Z kúpeľní odsajete vlhký vzduch a zbavíte sa aj nepríjemného zápachu, ktorý je typický pre nevetrávané malé miestnosti. V kúpeľniach naozaj dbajte o hygienu. To, čo tieto odsávacie zariadenia rozvíria, dostane sa vašimi dýchacími orgánmi do tela. Nič príjemné, ani zdravé!

Chráňme si svoj relaxačný klenot. Domáce recepty a nápady sú TOP!

Odporúča sa aspoň na noc nechávať otvorené dvere do kúpeľne. Podporíte cirkulovanie vzduchu. Kúpeľňa nebude zapáchať a zabránite aj nadmernému množeniu mikróbov a plesní. Treba si uvedomiť, že vo vlhkej a páchnucej kúpeľni trpí aj zariadenie a spotrebiče.

Znehodnocujú sa poličky, skrinky… Zvlášť drevené, ktoré do seba nasajú nadmernú vlhkosť z ovzdušia. Z domácich receptov na zníženie vlhkosti a tvorby plesní je napr. postrek z jedlej sódy alebo octu. Sú naozaj všestrannými doplnkami do každej domácnosti.

Foto: pixabay.com