Ako odhaliť, že potrebujete zmenu v zamestnaní?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 24. februára 2019

Pri práci nemôžete pociťovať frustráciu a na danej pozícii pôsobiť s istým kariérnym či morálnym hendikepom. Práca nás má baviť a postupne napĺňať naše životné očakávania. V práci totiž strávime väčšinu svojho dňa. Ak ste v zamestnaní pod neustálym emočným tlakom, treba prísť veci na koreň. Inak môže táto situácia vyústiť do oveľa väčších pracovných či osobných problémov!

O svojom životnom povolaní sa rozhodujeme v mladom, u niektorých ešte málo vyspelom veku. Záleží to predovšetkým od vašej osobnosti a miere zodpovednosti za konkrétne rozhodnutie. Všetko je len na vás, a preto treba nanajvýš zvážiť, akému remeslu sa rozhodnete vyučiť. Samozrejme, že sa dá zmeniť štúdium či rozhodnúť sa pre rôzne nadstavbové, respektíve rekvalifikačné kurzy. Najideálnejšie je nič si zbytočne nekomplikovať. Ľahko sa môže stať, že po viacerých študijných či pracovných reštartoch si už nebudete istí ani sami sebou. Dnes pôsobí mnoho kariérnych poradcov a v danej oblasti vám poskytnú veľa cenných rád aj psychológovia.

Práca nemá byť demotivujúca!

Dajte si hoc aj trikrát poradiť, než máte mať o pár rokov neskôr žalúdočné kŕče pred každým novým pracovným dňom. Každá negatívna skúsenosť a jej kumulácia sa môže neskôr vyhrotiť v osobné vyhorenie a nechuť pôsobiť na danej pracovnej pozícii. Ak vás už dlhodobo trápia niektoré z nasledujúcich demotivačných vplyvov, je čas zmeniť zamestnanie!

Mnoho ľudí trápi rutina a nuda v zamestnaní. Iní nad tým mávnu rukou a sú radi, že vôbec nejakú prácu majú. Nuda v práci nesúvisí s tým, že očakávate rozmanitosť a efektnosť ako na párty. Treba ju hľadať v rovnakých pracovných úkonoch a postupoch aj po niekoľkých rokoch. Minimálne, respektíve vôbec ste sa ani po desiatich rokoch neposunuli vyššie vo svojom kariérnom rebríčku. Pracujete do úmoru, ale žiaden nadštandard si ani po dlhej dobe nemôžete dovoliť. Nedokážete si našetriť poriadnu finančnú rezervu a všetky tieto negatívne vplyvy dokážu prerásť do vážnych zdravotných problémov. Aj u vás nastal čas na zmenu zamestnania?

Foto: pixabay.com