Ako na tatranský profil?

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 2. mája 2017

Medzi najpopulárnejšie obklady do interiéru alebo exteriéru nepochybne patrí tatranský profil, ktorý sa pýši univerzálnym, atraktívnym a nadčasovým vzhľadom. Keďže je vyrobený z prírodného masívneho dreva, do interiéru prinesie závan prírody. Jednou z nepopierateľných výhod tatranského profilu je jeho nenáročná montáž. Stačí len vedieť ako na to.

Montáži predchádza dôkladná príprava

Predtým ako začnete na stenu pokladať tatranský profil, musíte si na túto procedúru vhodne pripraviť aj steny. Tie by mali byť už vyzreté, suché a malo by sa zamedziť tomu, aby opätovne navlhli. Steny, na ktoré chcete uložiť tatranský profil, musia byť priam dokonale rovné. Preto ich dôkladne skontrolujte a ak nájdete nerovnosti, použite na ich vyrovnanie špeciálne podložky. Tie sa aplikujú na podkladovú konštrukciu.

Keď vám dodajú tatranský profil, dosky nechajte aspoň 48 hodín odstáť v interiéri, v ktorom ich chcete použiť. Za ten čas sa prispôsobia vlhkostným aj teplotným podmienkam miestnosti.

Tatranský profil potrebuje podkladovú konštrukciu

Pod samotný tatranský profil je potrebné vybudovať podkladovú konštrukciu. Tá sa zostavuje z drevených hranolov rovnakej hrúbky. Podkladová konštrukcia potom nielen fixuje laty tatranského profilu, ale zároveň zabezpečuje stále prúdenie vzduchu za obkladom. Medzi tatranský profil a konštrukciu sa môže vkladať rozličný izolačný materiál. Táto možnosť sa najčastejšie využíva pri obkladoch podkrovia. Nezabudnite tiež drevené hranoly natrieť ochranným produktom.

Tatranský profil môžete následne klásť na pripravenú podkladovú konštrukciu. Na začiatku si jednotlivé dosky prehliadnite a zoraďte podľa toho, ako na nich nadväzuje textúra dreva. Ukladanie tatranského profilu je jednoduché a rýchle predovšetkým vďaka pero-drážkovému systému. Jednotlivé dosky po zasunutí do drážky jemne priklepnite kladivom cez drevený hranol.

Foto: Bigstockphoto