Ako mať krásne a úhľadné nohy v letnej obuvi?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 12. júla 2019

Letné dni nás priam vyzliekajú zo šiat a vyzúvajú. V istých momentoch je to naozaj príjemné a atraktívne. Ak nás však trápi nejaký kozmetický alebo zdravotný problém, najradšej by sme sa pred letom skryli. Veľmi citlivou stránkou sú počas leta naše nohy. Zvlášť chodidlá, na ktorých je neraz veľmi hrubá a stvrdnutá koža – ozajstný letný strašiak pre každú z nás!

Naše nohy nás celé dni nesú… Počas voľných letných dní si rady plánujeme výlety, túry a atraktívne pobyty pri mori. Všade tam je odlišný terén, a tým aj záťaž pre naše chodidlá. Rozhodne nie je ani správne svoje nohy neustále šetriť… Pohyb je zdravý a pre svalstvo celého tela predstavuje tú najlepšiu formu regenerácie. Buďme v pohybe, ale dokážme si svoje ubolené nohy ošetriť aj samy doma! Ich oporu potrebujeme na celý život.

Stvrdnutá a žltkastá koža. Čo s tým?

Je to neatraktívne a môže signalizovať viaceré zdravotné problémy. Koža na chodidlách ani iná v podstate nebude. Je to prirodzená ochranná vrstva, ktorou sa chodidlá chránia pred poškodením. Rozdiel je však v intenzite, odtieni a hrúbke stvrdnutej pokožky. Všetko sa dá zmierniť a úhľadne pripraviť pred každou letnou sezónou.

Preventívnym opatrením je správna ortopedická obuv. Tá sa nám príliš nepáči a radšej kráčame s módou. Zlá klenba, veľmi tesný strih alebo voľnosť pri chôdzi. To všetko môže za zlé tvarovanie a podráždenie pokožky chodidiel v spodných vrstvách. Na chodidlách je takmer nulový podkožný tuk.

Chodidlá sú pevné, silné a dostatočne uspôsobené na to, aby nám zabezpečovali stabilitu. Nadmerný tlak a trenie v topánkach spôsobuje rohovatenie, šupinatenie, mozole a bolestivé opuchy. Pokožku na chodidlách treba pravidelne ošetrovať špeciálnym telovým mliekom pre lepšiu hydratáciu a spevnenie.

Chodidlá tak získajú svieži, zdravší vzhľad. Dôležitá je aj ochrana chodidiel pred UV žiarením. Opaľovacie prípravky treba nanášať aj po celej dĺžke a šírke chodidiel. Vhodný je príjemný relaxačný kúpeľ s pár kvapkami levanduľového oleja. Pravidelne si zastrihávajte nechty, pričom chráňte prirodzený tvar lôžka. Odporúčajú sa ľahšie, vzdušné bavlnené ponožky a pravidelná masáž nôh chôdzou naboso. Najlepším terénom je čerstvo pokosený trávnik. Trendy lak nechty a štýlová retiazka okolo chodidla vám taktiež spraví krajšie leto!

Foto: pixabay.com