Bývanie a záhrada

Aká teplota je pre váš interiér správna?

Na koľko stupňov Celzia vykurovať izby, aby v nich bolo dostatočne teplo, ale zároveň aby ste zbytočne neprekurovali? Ako nemrhať teplom a šetriť energiu a peniaze? Priestory, v ktorých sa vo dne pohybujeme, kancelárie aj obytné miestnosti, by mali byť vykurované na 20-21 ° C. Vyššia teplota prirodzene znamená aj vyššie náklady na energie – ohriatie interiéru o 1 ° C zvýši spotrebu energie o 6%. K vnímaniu tepelnej pohody je dôležitá aj relatívna vlhkosť, ktorá by mala dosahovať okolo 40% až 55 %.

Optimálne hranice teplôt

Teplota v dome by nemala byť rovnaká 24 hodín denne. Izbová teplota cez deň by mala byť vyššia ako v noci. Spánku totiž prospieva zníženie teploty o 3 ° C, teda na 17-18 ° C. V chladnejšie spálni sa väčšine ľudí spí lepšie, a navyše je to zdravšie pre organizmus. Rozdielnu teplotu počas dňa ľahko zaistíte pomocou izbového termostatu s časovým spínačom. Tiež to záleží od typu vykurovacieho telesa. Jednoduchšie sa nastavuje a reguluje vykurovanie plynovým kotlom, ako bežnou pecou na tuhé palivo. Tieto spôsoby lepšie umožňujú naprogramovať zníženie teploty na noc alebo na dobu, kedy v miestnosti nikto nie je, a tým šetriť energiu i náklady.

Vykurovanie s jednoduchým systémom

Pri lokálnych vykurovacích telesách či už elektrických a plynových je regulácia veľmi jednoduchá. Termostat je ako spotrebič a zapína sa na základe požadovanej teploty v miestnosti. Tu je teda potrebné dbať iba na správne určenie teploty vzduchu tak, aby nedochádzalo k zbytočnému prekurovaniu. Pri správe bytových domov sú možno tieto termostaty, umožňujúce nastavenie rôznych teplôt počas celého dňa alebo v rámci týždenného cyklu oveľa výhodnejšie.

Modernú úsporu predstavujú aj automatické zariadenia. Prostredníctvom tepelného čerpadla získavate väčšinu tepla z vášho okolia. Táto energia má pôvod v slnečnom žiarení, je voľne k dispozícii a je úplne zadarmo. Prevádzkové náklady tepelného čerpadla, sú preto len málo závislé na zvyšujúcich sa cenách energií. Je to jednoduchá energia zeme, ktorá vás zahreje a zaistí optimálnu teplotu vo vašom dome.

Foto: pixabay.com