Adriana Poláková: moderuje, behá, pečie a píše knihy!

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 15. apríla 2013

V januári oslávila 8 rokov odkedy sa prvý krát prihovorila divákom markízackého Telerána. Do televízie nastupovala už ako mama dvoch detí. Je veľmi šťastná, že ich má a to aj napriek tomu, že rodina o ktorej tak snívala jej až tak veľmi nevyšla. Práca je jej srdcovou záležitosťou aj napriek extrémne skorému vstávaniu. Po rannom vysielaní má dosť času na svoje koníčky. K tým patrí predovšetkým záhrada, pečenie a teraz už aj beh. Práca na verejnosti so sebou prináša istú stratu súkromia a občas jej anonymita a súkromie chýbajú.

K stáliciam telerána patríš už takmer desaťročie. Ako si sa k tejto práci dostala, čo si sa vďaka nej za ten dlhý čas naučila?

TV Markíza kedysi robievala pravidelne veľké konkurzy na moderátorov a redaktorov a na jednom takom konkurze som sa zúčastnila aj ja. Bolo to pred 9timi rokmi. Bolo nás 8000 a zostali sme 8. Okrem mňa Roman Juraško, Marek Gudiak, Zuzka Eliášová…. Prešli sme tréningom a potom šup ho rovno do živého vysielania. Môj kolega pri ktorom som sa všetko naučila, občas aj za cenu krvavých sĺz bol Gregor Mareš. Nemal so mnou zľutovanie ale vďaka tomu som tam kde dnes som.

Ktorý zo svojich teleránových kolegov je tvoj najobľúbenejší?

Najradšej mám samozrejme kolegu Dara Richtera. Je veľký gentleman, spoľahlivý a je s ním zábava. Lepšieho kolegu si nemôžem ani priať.

Práca v televízii je zaujímavá aj tým, že máš možnosť spoznať zaujímavých ľudí. Ktoré stretnutia boli pre teba zvlášť výnimočné?

Vďaka svojej práci som sa stretla s mnohými zaujímavými a pre mňa aj vzácnymi ľuďmi ako napríklad Patrik Swayzi, Dalibor Janda.

Čo najradšej robíš, keď nemoderuješ?

Som rada, že opäť môžem povedať, že vo voľnom čase behám. Mala som dlho problém s kolenom a vyše roka som nešportovala. A už mi bolo všelijako len nie dobre, keďže ja mám k športu veľmi blízko a beh mi doslova učaroval. Zaobídem sa pri ňom úplne bez všetkého. Najradšej behám sama, sama so svojimi myšlienkami, nerušená hudbou ani „vykecávaním sa“. Jednoducho si len tak behám a sústreďujem sa len na seba.

Aké bežecké ciele si si už splnila a na ktoré sa ešte len tešíš?

Môj prvý veľký beh som dala v Prahe. Potom nasledovala Bratislava, Košice a vyvrcholením pre mňa bol nočný beh Tel Avivom. Mojou srdcovkou bol vždy Paríž a tam by som si určite chcela zabehať. Teraz mu vo veľkom konkuruje Moskva. Bola som tam už 2-krát a to mesto ma doslova dostalo.

Čo ťa v Moskve najviac očarilo?

Metro. Ak pôjdete do Moskvy vyhraďte si jeden deň na návštevu metra. Na okruhu „Koľcevaja“ čo metro stanica to skvost. Také čisté metro som ešte nikde nevidela, žiadna špina, dokonca tam pravidelne umývajú aj dlážky. J A samozrejme ma ohúrila veľkosť ako mesta tak aj každej budovy. Jednoducho Moskva je prekrásna.

Čo by si poradila začínajúcim bežkyniam, na čo by sa mali pripraviť, dať si pozor?

Treba začínať pomaly. Určite na začiatok s profesionálnym trénerom a keď si dáte konkrétny cieľ tak sa behá podstatne lepšie.

Pred nedávnom ti vyšli až dve knižky. Jedna o pečení a druhá o domácnosti. Čo ťa k tomu viedlo?

S nápadom napísať knihu plnú rád do domácnosti prišli z vydavateľstva, a keďže obidve tieto témy sú mi veľmi blízke rýchlo sme sa dohodli. Sama sa riadim týmito radami už dávno a sú naozaj perfektné.

Ako by si svoju „pekárenskú“ knižku charakterizovala?

Je krásna, voňavá, plná skvelých koláčov a vďaka fotopostupom je ideálna aj pre úplnych začiatočníkov. Knihu som si sama nielen napísala ale aj napiekla. A to doslova!

Odkiaľ si čerpala nápady a ktorý z koláčov je tvoj najobľúbenejší?

Všetky recepty sú z mojej zbierky. Pečiem od svojich 13-stich takže ich mám už viac ako dosť no stále pribúdajú nové a nové a tak je možné, že sa dočkáme aj pokračovania ak bude mať táto kniha napečená s láskou úspech. A ja som presvedčená že bude.

O čom sa dočítame v knižke o domácnosti?

Nájdete tu rady do domácnosti, ktoré neraz zachránia hotovú pohromu. Vďaka radám vám už nevykypí mlieko z hrnca, nebudete musieť vyhadzovať pripálenú ryžu, záclony budete mať krásne biele a vyčistíte aj odtok bez použitia chemikálií.

Máš nejaký obľúbený grif, ktorý v domácnosti používaš?

Mám rada dobré tipy do kuchyne, pri varení sa vždy zídu. Tak napríklad ak miešate žĺtky s cukrom a zdá sa vám že hmota je malá, môže to byť kvôli malým vajíčkam, stačí pridať 4 – 5 PL(polievkových lyžíc) vlažnej vody a hmota krásne zväčší svoj objem.

Ako zvládaš dve deti, teleráno, rádio a ešte aj písať knihy? Máš nejaký „čarovný“ recept?

Myslím, že nikoho touto odpoveďou neprekvapím. Vieme, že čím viac toho máme tým viac toho stíhame. Ja si rada plánujem, napíšem si čo všetko musím stihnúť, čo chcem stihnúť a dá sa to.

Foto: Archív Adriany Polákovej, Petra Bošanská