Bývanie a záhrada

Zdieľanie jedného bytu

Postaviť sa na vlastné nohy, kúpiť si byt, odsťahovať sa od rodičov, zariadiť interiér, zrekonštruovať ho a zvládať platiť hypotéku, nájom a všetky ostatné výdavky mimo bývania nie je jednoduché. Mladí ľudia nemajú prostriedky na rozlet a mnohí rodičia si nemôžu dovoliť kúpenie bytu pre svoje ratolesti. A tým neostáva nič iné, ako obetovať veľký kus svojho súkromia a bývať v jednej domácnosti s viacerými ľuďmi, ktorí svojimi platbami pomôžu majiteľom bytu či už s hypotékou, alebo s inými potrebnými nákladmi na život.

24dianka

Práve prijatie nájomníkov do bytu je možnosťou, ktorá umožňuje mladým ľuďom zvládnuť kúpu vlastného bývania. Samozrejme, najlepšou možnosťou je zdieľanie jedného bytu s dlhoročnými známymi či dokonca s rodinou. V takomto prípade máte aspoň akú takú istotu, že si budete so spolubývajúcimi rozumieť a potenciálne konflikty budete môcť vyriešiť bez väčších hádok. Spolunažívanie si tak budete môcť dokonca užívať, pretože si nebudete navzájom narúšať súkromie a robiť si naprieky.

Kompromisy na oboch stranách

Náročnejšie to už však môže byť v prípade, že vo svojom byte máte cudzích ľudí, ktorých ste predtým nepoznali. Tu potom môže zlyhávať komunikácia, pretože vám, ale možno aj im, bude nepríjemné začínať konverzáciu na nepríjemné témy akými môžu byť kompromisy, ústupky či veci, ktoré niekomu prekážajú. Vy, ako majitelia bytu, by ste mali hneď na začiatku stanoviť určité pravidlá bývania, no v rámci dobrých vzťahov sa spýtať, či vaše návrhy budú fungovať aj pre nájomcov. Nechcete predsa, aby o pár mesiacov odišli a vy ste tak prišli o peniaze.

Budete však musieť rátať aj s tým, že síce je byt váš, no prenajímate ho a niekedy bude nutné urobiť aj ústupok voči nájomcom. Veď predsa oni vám za bývanie vo vašom platia a mali by mať aj oni možnosť príležitostných návštev či prázdneho bytu, ak vás o to slušne a vopred požiadajú. Je pravdou aj to, že ako sa budete k svojim nájomcom správať vy, tak budú reagovať na vás aj oni.

Ilustračné foto: pixabay.com