Bývanie a záhrada

Využite otvorené hranice Európy

Staršie ročníky si určite ešte pamätajú, kedy vycestovať zo Slovenska bolo tak náročné a komplikované, že radšej ani len nesnívali o ceste za hranice. Dnes máme Európu otvorenú a môžete nielen cestovať, ale aj žiť a pracovať kde sa vám zachce. Skúsenosť buduje váš charakter, tak si vyskúšajte bývanie v rôznych krajinách, precestujte ich a naberte cenné vedomosti v medzinárodných pracovných tímoch.

Naši susedia

Presťahovať sa môžete teoreticky kdekoľvek v rámci schengenského priestoru. Vyskúšajte si napríklad tri rôzne krajiny a každú po pol roku. Prácu nájdete bez problémov, stačí hovoriť po anglicky. Avšak, pozor. V každej krajine sa býva inak a preto si nájdite spôsob, ktorý vám bude vyhovovať. Česko je mentalitou života a bývaním najbližšie k nám, no v Prahe je už cítiť zrýchlený spôsob dní. Nájmy sa však pohybujú na osobu okolo 180 eur, čo je prijateľné.

Sever či západ?

Jedna zo zemí s najšťastnejšími ľuďmi je Dánsko. Tu sa však pripravte, že bývanie sa vyšplhá aj na dvojnásobok českej ceny, no tu sa naučíte pokojnému spôsobu života a často budete využívať bicykel. Bývať sa oplatí v menšom meste na okraji Kodane a do centra dochádzať.

Takto isto to môžete spraviť aj s bývaním v Holandsku. Obľúbené mestá sú Hague, Amsterdam či Eindhoven. Cena za bývanie na osobu je približne 300 eur, no s minimálnou mzdou, ktorá je štvornásobná ako u nás tento výdaj zvládnete utiahnuť. Tu sa však býva zväčša v radových rodinných domoch, ktoré majú prízemné izby priamo do ulice, a tak vám okoloidúci nazerajú do kuchyne či obývačky. Na toto si pri holandskom bývaní budete musieť zvyknúť.

Zaujať váš môže aj bývanie v Španielsku, kde si môžete vybrať prímorskú destináciu a vyskúšať si život na pobreží. Byty sú tu často staršie, oplatí sa znova ísť ďalej od centra mesta. Zvykli by ste si však na náturu Španielov?

Foto: pixabay.com