Bývanie a záhrada O peniazoch a práci

Vlastné bývanie je investícia

Mladí ľudia po skončení školy bývajú buď u rodičov, alebo v podnájmoch. Kúpa nehnuteľností u absolventov stagnuje a dôvod je veľmi jednoduchý. Nie sú na to odložené financie, o hypotéke nemôže byť ani reč, veď čím sa človek po škole zaručí a kde dosiahne potrebný príjem? Na to, aby ste si mohli dovoliť kúpiť vlastný byt musíte mať dostatočne vysoký príjem, aby vám ostalo aj na bežné fungovanie. Avšak, viete, že cena nájmu je často porovnateľná s výškou splátky hypotéky?

Prenájom bytu

V mnohých prípadoch je jednoduchšie nájsť si byť a prenajať ho na určitú dobu, po ktorej môžete zmluvu predĺžiť alebo ukončiť. Byt nie je váš, nie ste zodpovední za žiadne opravy a máte strechu nad hlavou. Zdieľané ubytovania v prenájme môžu byť pomerne cenovo lacné, no ak už chcete bývať s partnerom v súkromí a prenajať si celý byt, môžete sa dostať, a to najmä do väčších mestách, na niekoľko stoviek eur. Tie musíte každý mesiac poslať majiteľovi bytu na jeho účet. Takáto transakcia vždy zabolí.

Banky majú stanovené prísne pravidlá pre žiadateľov o hypotéky, ale nie je ich nemožné splniť. Ak ich nespĺňate vy či nemáte dostatočný príjem, čo vaši rodičia? Buď môžu vstúpiť s vami do zmluvy a zaručiť sa ich nehnuteľnosťou, alebo si môžu o hypotéku požiadať oni a vy ju už budete len splácať. Možností sú, nemôžete sa len nechať zastrašiť. Najlepšie je si dať hypotéku na čo najdlhšie obdobie a znížiť si splátku a postupom času, ako si budete šetriť, ju aj skôr splatíte. Berte to ako investíciu, pretože byt alebo len jednu izbu z neho môžete ďalej prenajať a mať tak extra príjem pre seba.

Čím skôr, tým lepšie

Je výhodnejšie kúpiť si byt v mladom veku a vkladať si peniaze do svojho ako platiť cudziemu človeku do vrecka. Veď v prípade, že sa o niekoľko rokov rozhodnete pre zmenu, už máte čím ručiť alebo môžete celú nehnuteľnosť predať. Je to len na vás, ale myslite ekonomicky.

Foto: pixabay.com