Vianoce bez konfliktov a hádok – ako na to?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 24. novembra 2018

Ženy majú udržiavať rodinné teplo za každých okolností. Počas celého roka treba členov v domácnosti viesť k presvedčeniu, že všetko, čo nás trápi, je len banalita. Aj keď nám to okolnosti nie vždy umožňujú, pri každom sváre ponúknime alternatívne riešenia. Hádka je už len vyvrcholením a možno aj vyprovokovaním všetkých protistrán. O to ťažšie sa takéto opatrenia zavádzajú, čím výbušnejšie povahy vás obklopujú. Silné ženy sa však nedajú ohroziť žiadnym medziľudským konfliktom.

V početnejších rodinách sa pokojná a tichá domácnosť udržuje len s veľkou námahou. Sama si však nevystačíte, preto žiadajte o podporu aj partnera a deti. Harmonické vzťahy možno budovať len na dôvere a vzájomných kompromisoch. Koľko ľudí, toľko chutí a vyjsť v ústrety každému sa jednoducho nedá. Túto skutočnosť nezachránia ani blížiace sa vianočné sviatky. Možno ani tento rok sa počas príprav nevyhnete menším haváriám. Za to však netreba podliehať panike a vinu hádzať na ostatných. Dokonalosť predsa neexistuje ani v žiadnom medziľudskom ponímaní.

Ak ste sa už zmierili aj s menším neporiadkom a chaotickým zdobením stromčeka, venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam. Vďaka nim si počas vianočných sviatkov užijete príjemné rodinné chvíle a niekoľkodňový relax. Všetky rozhodnutia musíte konzultovať s partnerom a (dospievajúcimi) deťmi. Len tak predídete zbytočnému dusnu a konfliktom.

Vianoce nie sú o darčekoch! Nebuďte gýčoví a nesľubujte, čo nesplníte ani do nasledujúcich sviatkov.

Inšpiráciu v tomto odporúčaní by mali hľadať predovšetkým rodičia malých detí. Tie očakávajú Ježiška s plným batohom skvelých darčekov. Ak nechcete dieťaťu vziať tieto nádherné predstavy, o darčekoch nefabulujte ešte viac. Sami dobre poznáte svoje finančné a súkromné možnosti. Viete, čo z detských očakávaní ešte do Vianoc stihnete naplniť a čo už nie. Rozprávajte sa s deťmi aj o alternatívnych riešeniach, alebo čím iným by ste im ich očakávania vedeli nahradiť.

Naučte ich, že krása Vianoc nespočíva len v hmotných darčekoch. Tie im dokážete kúpiť aj v bežných dňoch. Počas Vianoc si však užívajte to, čo cez rok spoločne ako rodina najviac zanedbávate. Potešili by ste sa možno spoločnému výletu či stretnutiu s príbuznými, ktorých často nevídate. Naplánujte si takýto alebo podobný zážitkový výletný deň.

Aj večerná prechádzka vianočnými uličkami dokáže podporiť vzájomné rodinné puto. Možno si už ani nespomínate na poslednú rodinnú párty, kde ste sa všetci spoločne zabávali a smiali. Na to vám môže poslúžiť rezervácia chaty v nádhernom horskom prostredí. Aj nad týmito alternatívnymi možnosťami skúste ako rodina pouvažovať. Skutočné city a nezabudnuteľné zážitky sa v žiadnom baliacom papieri predsa nenájdu.

Foto: pixabay.com