Naše zdravie

TOP tipy ako predísť chorobám

Poznáte to. Prichádzajúca zima a s ňou choroby. Nádchy, virózy, alergie či iné ochorenia a marodka môže začať. Zimné obdobie je okrem iného typické aj tým, že počas neho prepuknú aj ochorenia so sezónnym výskytom. Tu je niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť:

vegetables-752153_640

  1. Jedzte veľa ovocia a zeleniny

Nepriaznivé počasie nášmu organizmu vôbec neprospieva. Práve konzumácia ovocia je spôsobom ako predísť chrípkam v tomto období.

Brokolica. Túto zeleninu by ste mali konzumovať aspoň jeden krát do týždňa. Obsahuje veľké množstvo potrebných látok ako napríklad:  bielkoviny, sacharidy, vlákninu, vodu, železo, zinok, vápnik a iné. Preto podporuje imunitu, funkciu mozgu, detoxikuje vnútorne prostredie organizmu, chráni telo pred infekciami a vírusmi a mnoho iného. Dať si tak brokolicovú polievku či samotnú zapekanú brokolicu nebude nikdy zlý nápad.

Červená paprika. V paprike sa nachádza veľké množstvo vitamínu A. Najviac je ho práve v červenej paprike. Táto zelenina je i zdrojom kyseliny listovej, potrebnej pre tvorbu červených krviniek. Spozornieť by mali predovšetkým tehotné ženy, keďže táto látka pomáha predchádzať rôznym vrodeným chybám u bábätiek. Jedením papriky svojmu telu zabezpečíte i vitamín K, ktorý je nevyhnutný pre zrážanlivosť krvi.

Grapefruit. Obsahuje vitamín C, ktorý napomáha udržiavať zdravé zuby a ďasná. Šťavnaté citrusové ovocie obsahuje množstvo antioxidantov a fytochemikálií. Antioxidanty z grapefruitu pomáhajú likvidovať voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky v tele a môžu vyvolať zápal či viesť k srdcovým chorobám alebo rakovine. Zároveň pomáhajú účinne v boji proti starnutiu buniek.

Jablká. Vláknina, bielkoviny, sacharidy, železo, vápnik, horčík, vitamíny A, B, C, E, K: toto všetko a omnoho viac obsahujú jablká. Práve preto sa odporúča zjesť najmenej jeden kus jablka denne.

  1. Otužujte sa

Sprchovanie v teplej až horúcej vode, to mnohí z nás priam zbožňujeme. Niekedy však treba spraviť aj niečo prospešné pre naše zdravie. Pri otužovaní studenou vodou učíme telo zvykať si na náhle zmeny teploty, ktoré sú v tomto období veľmi časté. Zvyšujeme tým pohotovosť krvných ciev, ktoré potom dokážu rýchlo reagovať na pôsobenie chladu. Práve preto sa odporúča otužovať sa už v sprche. Stačí ak si budete pravidelnejšie ochladzovať vodu. Uvidíte, že imunitný systém sa vám za to odvďačí.

thermometer-1539191_640

Už len týmito malými domácimi krokmi sa približujete k tomu, aby váš organizmus lepšie pracoval a vy ste boli odolnejší voči chorobám v tomto sychravom počasí.

Foto: pixabay.com