Naše zdravie

Prečo spolu so starnutím často prichádza inkontinencia

Starnutie u ľudí je prirodzený proces a vďaka lepšej zdravotnej starostlivost dnes žije na svete oveľa viac starých ľudí ako v minulosti. Napriek tomu môže toto životné obdobie predstavovať spoločenský aj individuálny problém, a to najmä vtedy, keď sa k narastajúcemu veku pridružia aj rôzne ochorenia a nepríjemné prejavy, medzi ktoré často patrí aj problém s únikom moču.

Starnutie sa samozrejme neprejavuje iba vonkajšími zmenami. Starí ľudia sú náchylnejší aj na rôzne ochorenia, na ich recidívu a komplikácie, ktoré zostávajú po chorobe. Problémom sú neviditeľné patologické zmeny, ktoré sa dejú v organizme a znížený imunitný systém.

Starnutie, to nie sú iba vonkajšie zmeny

Už vek nad 65 rokov je rizikovým faktorom, ktorý so sebou môže priniesť určité zdravotné obmedzenia. Starý človek sa tiež musí prispôsobiť psychosociálnym zmenám, ktoré súvisia s odchodom na dôchodok a novou ekonomickou situáciou. Často tak seniori zmenia svoje návyky v každodenných činnostiach a niekedy u nich dochádza k pocitu izolácie – alebo, naopak, ku stavu odkázanosti na pomoc blízkych, predovšetkým v čase choroby.

Niektorí seniori sa stanú odkázaní na pomoc blízkych dlhodobo, a mali by mať preto zabezpečenú primeranú zdravotnú starostlivosť, ktorá im pomôže byť dlhšie aktívni.

Príčiny inkontinencie v seniorskom veku

Oproti mladému veku sa rokmi u človeka funkcia močového ústrojenstva a kapacita mechúra znižuje. Preto je pomerne bežným javom, že sa v starobe objaví inkontinencia, a to v rôznej miere. Dochádza tiež ku skracovaniu močovej rúry a atrofii jej sliznice. Naopak, stúpa dráždivosť, teda hyperaktivita močového mechúra.

U žien vekom postupne ochabujú svaly panvového dna, ktoré ak stratia pružnosť, môžu viesť k postupným únikom moču, a to aj pri bežných činnostiach a situáciách ako je zakašlanie, smiech, alebo kýchnutie. Tento druh úniku moču sa nazýva stresová inkontinencia. Postihuje predovšetkým ženy a najčastejšie sa vyskytuje od začiatku obdobia klimaktéria, kedy u žien dochádza k mnohým telesným zmenám a klesá tiež hladina estrogénov.

Problémom je, že pri všetkých vyššie uvedených situáciách a pri zvýšenej fyzickej námahe dochádza ku zvýšenému tlaku na močový mechúr, a svalstvo panvového dna nie je schopné stiahnuť sa dostatočne na to, aby udržalo moč vo vnútri mechúra. Úlohou svalov panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod močovým mechúrom a v okolí močovej trubice, je pritom udržiavať ich správne fungovanie. Zvyčajne uniká malé množstvo moču, no tieto úniky sú samozrejme nepríjemné a pre staršieho človeka aj zahanbujúce.

U starších mužov sa zvyčajne vyskytujú iné druhy inkontinencie a urologické problémy, ktoré súvisia s ochorením prostaty a ako stavy spojené s pooperačnými problémami po jej odstránení. S pribúdajúcim vekom sa často prostata u mužov zväčšuje a tým bráni voľnému prechodu moču na toalete. Preto je u starších mužov častým javom nepretržité odkvapkávanie moču.

U starých ľudí býva spúšťačom úniku moču aj infekcia močového systému a bakteriálne zápaly, pretože s pribúdajúcim vekom sa odolnosť dolných močových ciest voči nepriaznivým vplyvom znižuje. Funkcia obličiek sa spomaľuje, čo síce nepredstavuje chorobný proces, no zvyknú sa vyskytovať chorobné ložiská nielen v obličkách, ale aj močovom mechúri.

Časté močenie a močenie v noci je pre starých ľudí obťažujúce a unavujúce a vyskytuje sa až u 2/3 z nich. Problémom tiež je, ak starší človek stratí pohyblivosť, čo mu bráni reagovať včas na signál, že mechúr je plný a treba ho vyprázdniť. Medzi príznaky inkontinencie u starších ľudí patrí aj neschopnosť dosiahnuť toaletu včas a náhly nutkavý pocit na močenie, pričom močenie môže byť aj bolestivé.

Diagnostika inkontinencie a výber zdravotných pomôcok pre seniorov

V diagnostike inkontinencie sa lekári zameriavajú na anatomické pomery v oblasti genitálií a močových ciest, pretože práve tu dochádza vekom k rôznym zmenám – a tiež na celkový psychosomatický stav seniora. Starostlivosť pri inkontinencii závisí vždy od miery samostatnosti a pohyblivosti starého človeka. Inkontinencia sa delí na viacero stupňov, a to na základe príznakov a ich závažnosti. Ležiaci pacienti sú zvyčajne úplné závislí od používania inkontinenčných pomôcok pre seniorov.

Inkontinencia má veľký vplyv na psychiku starých ľudí, hoci nejde o závažný zdravotný problém, často sa zaňho hanbia a snažia sa tak napríklad obmedziť pitný režim, čo môže byť veľmi nebezpečné z dôvodu možného kolapsu organizmu. Svoj zhoršený stav tiež skrývajú pred rodinou a izolujú sa od spoločnosti, čo nie je správne, pretože pre psychický život seniora má mimoriadny význam vzťah k rodine a spoločnosti.

Ochranu pri únikoch moču zabezpečujú inkontinenčné vložky, alebo nohavičky, ktoré sa vyrábajú špeciálne pre potreby mužov i žien. Ich nosenie nie je nijako nápadné a navyše vďaka vysokej savosti ochraňujú pokožku a udržiavajú ju v suchu. Moč totiž pôsobí dráždivo a to najmä vtedy ak je osoba v seniorskom veku už iba ležiaca. Pre starých ľudí je veľmi dôležité, aby sa dokázali vyrovnať s novovzniknutou situáciou v ich živote a naučili sa používať pomôcky, ktoré im môžu výrazne skvalitniť život.

Foto: pixabay.com