Ostatné

Postarajte sa o krásne fotky z dovolenky

Niekto na dovolenku šetrí dlho a chce si ju preto užiť čo najlepšie. S tým nesúvisí len polihovanie na pláži, ale tiež turistika či návšteva miestnych atrakcií. Aby ste si spomienky na svoju dovolenku zvečnili, prinášame vám pár tipov, ako si vytvoriť krásne zábery.

Fotíme si prírodu

Najlepšie výsledky pri fotení krajiny dosiahnete pri použití širokouhlého objektívu. Ak ste pri mori, v horách alebo na rozkvitnutej lúke, s nastavením clony v rozsahu f6,3 – f13 sa postaráte o najvhodnejšiu hĺbku ostrosti. Radšej zabudnite na režim automatického zaostrovania, zariadenie totiž nepozná váš zámer a zaostrí na miesta, ktoré sa mu zdajú najkontrastnejšie. Krajina sa zvykne zaostrovať približne do jednej tretiny snímky. Na fotografii by sa v popredí mali objavovať tmavšie farby a výrazné prvky. Pri hre s farbami skvelo využijete fotografické filtre.

Ako na budovy a stavby

Nebolo by správne, keby ste väčšinu času na svojej dovolenke venovali iba fotografovaniu. To by ste si ju predsa vôbec neužili. Mnohí z nás sú schopní najmä v zahraničí vyfotiť aj tisíc krásnych miest, no potom sú im tie fotky aj tak nanič. Nikdy si ich nevytlačia ani si ich nebudú prezerať v počítači. Dopredu zvážte, či daný architektonický zjav stojí za to, aby sa ocitol vo vašom fotoalbume. Na fotenie budov a stavieb je určite dobré vlastniť statív, ktorý váš foťák zafixuje, a vy tak máte dostatok času na premyslenie vhodnej kompozície. Čím vyššie clonové číslo zvolíte, tým ostrejší bude záber. Citlivosť ISO by mala byť čo najmenšia. Stavby najlepšie vyniknú, ak je vonku pod mrakom alebo zapadá slnko.

Zachyťte akciu

Či už ide o bláznivé letné párty, alebo o športové aktivity, určite si chcete vytvoriť pamiatku aj na ne. Od toho, aké nastavenia zvolíte a ako rýchlo zareagujete, záleží ostrosť vašich fotiek. Na snímanie pohybu je najvhodnejší režim šport, ktorý objavíte aj pri najzákladnejších typoch foťákov. Viac režimov ostrenia však prináša širšie možnosti, ako reagovať na pohyb. Ak potrebujete zachytiť, ako sa vaše dieťa kĺže na tobogane alebo váš partner skáče bungee jumping, použite režim kontinuálneho ostrenia. S týmto režimom bude pohybujúca sa osoba priamo na muške. Pri rýchlom pohybe vášho objektu sa odporúča zaostrovať na stredový bod. Ak sa zaostrovacia vzdialenosť zmení, zvoľte automatické zaostrovanie. Zaostrené budete mať na objekt dovtedy, kým budete držať prst na tlačidle spúšte, no stláčať ju budete iba do polovice. Pre dosiahnutie kvalitných záberov za zlých svetelných podmienok použite blesk alebo zvýšte hodnotu ISO. Tu si však treba dať pozor na prípadný šum. Ak budete fotografie dodatočne upravovať v niektorom z editorov, nebude problém ho odstrániť.

Stavte na kvalitnú techniku

Pod týmto pojmom však nutne nehľadajte tisícové fotoaparáty a príslušenstvá. Zaiste, kto má záujem o profesionálne fotenie, do foťáku investuje viac a kúpi k nemu aj statív, filtre, objektívy a pod. Ak ste však fotograf začiatočník alebo fotíte len preto, aby ste si vytvorili pamiatku, nezanedbajte niektoré parametre. Napríklad si všimnite, či sa fotoaparát jednoducho ovláda, má prehľadné menu a či dokáže väčšinu situácií vyriešiť miesto vás. Zaujímať by vás mala kvalita fotiek a kreatívne možnosti pri tvorbe a úprave snímok. Keďže je moderné sa o všetky fotografie hneď podeliť s priateľmi na sociálnych sieťach, isto vás potešia tie foťáky, ktoré sa o to prostredníctvom Wi-Fi postarajú. Keď sa rozhodnete pre digitálnu zrkadlovku, tešiť sa môžete na vysoké rozlíšenie aj pri nízkych hodnotách ISO a na vysokú rýchlosť. Podľa toho, čo sa chystáte fotiť, máte možnosť aj striedať objektívy. Väčšia váha a rozmery nech vás neodplašia. Isteže, fotenie mobilom je v tomto oveľa pohodlnejšie, avšak vy máte záujem o skutočne kvalitné fotky, no nie? Keď si zoberiete na dovolenku kompaktný fotoaparát, nemusíte sa zdržiavať žiadnym nastavovaním, stačí iba zamieriť a fotka je na svete. Kompakty milujeme pre ich menšiu váhu a rozmery. Pri horšom svetle vás však môže prekvapiť rozmazaný záber či zrnitosť.