Pomáhajme starším efektívne rozvrhnúť svoj voľný čas

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 18. októbra 2018

Práve október je mesiacom venovaným úcty k starším od svojich najbližších. Od detí, vnúčat a možno už aj pravnúčat. Nikdy netreba zabúdať, že práve oni tu boli pre nás zakaždým, keď rodičia nemali čas. Buď im to nedovoľovala pracovná či zdravotná vyťaženosť, alebo potrebovali niečo súrne vybaviť. Starí rodičia sa nikdy nestránili povarovať svoje vnúčence, v ktorých sa zavše videli.

Podľa toho, ako sme rástli, vedeli, že každým dňom sú o niečo starší. Tešili ich naše úspechy a životné tromfy. Nikdy nám nahlas nepovedali, ako sa obávajú, že ich už o pár rokov potrebovať nebudeme. Ale aj my sme sa trochu ostýchali hrať na malé deti, keď sme už prekročili prah dospelosti.

Tvárili sme sa, že si v reálnom svete vystačíme so svojimi naučenými gestami a trikmi. Nikdy sme im neprezradili, no starorodičovské pohladenie neprekoná žiadne iné. Bolelo ich pri srdci, keď nám rodičia tľapli po zadku, radšej sa im však do toho nikdy nechceli miešať. Dokázali si nás zakaždým získať teplým kuracím vývarom či chlebom natretým s džemom. Tieto kuchárske špeciality nám nikto nedokázal lepšie pripraviť. A teraz je rad na nás…

Pár vďačných minút nestačí. Kreujme ich voľný čas čo najefektívnejšou formou

Poznajú nás už natoľko, aby zistili, ako veľmi sme ich potrebovali opäť počuť. Nič rozhodne netreba siliť. Ak sa dnes necítite na vrúcne objatia so starými rodičmi, nechajte emócie opadnúť. Vyberte si čas na efektívne rozvrhnutie aktivít pre starých rodičov vtedy, keď bude záujem na obidvoch stranách.

Všetci sme len ľudia. Potrebujeme čas aj sami pre seba a nikto nemá právo posudzovať naše rozhodnutia. Nepodceňujte intuíciu svojich starých rodičov. Oni zakaždým vycítia, že niečo sa s vami emočne alebo fyzicky deje. Ak tieto dni úspešne prekonáte, prevezmite zodpovednosť za starých rodičov pod svoje ochranné krídlo.

Možno ani netušíte, ale ešte niekoľko týždňov budú ospevovať, na akú zdravotnú vychádzku či možno aj na cyklistiku ste ich prehovorili. Všetko sa, samozrejme, odvíja od ich zdravotných možností. My však pevne veríme, že to dokážete prispôsobiť ich momentálnemu zdravotnému stavu.

Podporte ich aj v iných aktivitách, na ktoré už dávno prestali veriť. Tí vytrvalejší by sa možno uchytili pri učení cudzích jazykov aspoň na elementárnej úrovni. Nenechávajte svoje staré mamy len háčkovať. Aj vo vyššom veku majú právo na kreatívne maľovanie či na hodiny zdravej jogy. Držte ich v presvedčení, že vek je len číslo. O to s väčším elánom a chuťou budú držať krok s módou a digitálnou dobou. Spoločne to isto zvládnete!

Foto: pixabay.com