Operácia očí je účinný zákrok: Kto o ňom môže len snívať?

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 2. mája 2018

Nachádzate sa práve v situácii, kedy už nemáte chuť nosiť okuliare či kontaktné šošovky, a zvažujete operáciu očí? V súčasnosti ide o jeden z najbežnejších zákrokov, tak prečo by ste ho nemohli využiť aj vy. Nuž, operácia očí nemusí byť správnym riešením pre každého. Čo by ste teda mali spĺňať, aby bol pre vás tento zákrok vhodný?

Najmenej 18 rokov

Ak chcete podstúpiť operáciu očí, mali by ste mať už najmenej 18 rokov. Toto pravidlo však potvrdzuje existencia výnimiek. Neplnoletí pacienti môžu zákrok podstúpiť len v prípade anizometropie. Teda vtedy, keď majú medzi pravým a ľavým okom výrazný dioptrický rozdiel.

Ustálená chyba

Dioptrická chyba, ktorej sa chcete zbaviť, musí trvať najmenej jeden rok. Len v takom prípade si môžete byť istý, že ide o skutočne dlhodobú záležitosť a nie len o prechodné zhoršenie videnia.

Bez autoimunitných ochorení

Aby ste mohli absolvovať operáciu očí, nesmiete mať žiadne autoimunitné ochorenie. Ide o ochorenie, kedy je organizmus napádaný vlastným imunitným systémom. To sa následne prejavuje bolesťami, zápalmi alebo odumieraním buniek. Väčšinou to je následkom zdedenej genetickej informácie.

Celý rok zdravé oči a bez jaziev

V priebehu posledného roka by ste nemali mať očnú infekciu ani žiadne zranenie oka. Rovnako podstatné je, aby ste na rohovke nemali herpetické ochorenie, a to ani niekedy v dávnej minulosti. Jeho následkom sú potom jazvy na rohovke či zápal. To môže viesť aj k zrakovým poruchám.

Vo všeobecnosti by ste mali mať celkovo dobrý anatomický stav oka bez akýchkoľvek jaziev. Taktiež by sa s vašimi očami nemal spájať ani syndróm suchého oka, ktorý je v súčasnosti veľmi rozšírený a ide pri ňom o zníženú tvorbu sĺz a následne poruchu omývania očného povrchu.

V niektorých prípadoch môže byť operácia očí nevhodná aj pre iné dôvody. Preto je dôležité predoperačné vyšetrenie, ktoré to určí úplne presne.

Foto: Bigstockphoto.com