Nástrahy pri kúpe nehnuteľnosti

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 18. apríla 2018

Túžba po vlastnom bývaní môže byť niekedy taká silná, že sa vrhnete do procesu kúpy nehnuteľnosti bez toho, aby ste si nechali čas na rozmyslenie a zistenie všetkých potrebných informácií. Ak sa rozhodnete, že naozaj idete do kúpy bytu či domu, nechajte si dostatok času na preskúmanie viacerých možností a nevrhnite sa do prvej nehnuteľnosti, ktorá sa vám zapáči. Bývanie nekupujete každý rok, tak si dajte záležať. Viete, na čo si máte dávať pri kúpe pozor?

Kontrola zmlúv

Pri kúpe nehnuteľnosti musíte s najväčšou pravdepodobnosťou žiadať o hypotéku. Avšak, hypotéku nedostanete bez toho, aby ste mali na určitú nehnuteľnosť zmluvu o budúcej zmluve. Žiadna banka vám nepovie pred podpisom zmluvy s maklérom či predajcom bytu, že hypotéku na sto percent dostanete. Zradným bodom je to, že vy musíte na začiatku podpísať rezervačnú zmluvu, na základe ktorej skladáte zálohu (čo je väčšinou až päť tisíc eur) a inzerát sa tak stáva neaktuálnym. Tým si zabezpečíte, že predajca vám jednotku drží.

Na čo si musíte dať pozor je to, aby bola táto záloha buď úplne, alebo aspoň z časti vratná v prípade, že vaša hypotéka nebude schválená. V opačnom prípade o ňu prídete. Ešte pred podpisom rezervačnej zmluvy vyžadujte náhľad do budúcej kúpnej zmluvy a zástavného práva. Nenechajte sa maklérom odbiť, že potrebuje rýchlo rezervačnú zmluvu. Potom môžete byť nemilo prekvapení zo znení budúcich zmlúv. Radšej tých pár dní natiahnite a presvedčte sa s právnikom, že je všetko v poriadku.

Banka nie je len jedna

O hypotéke na bývanie sa môžete informovať vo viacerých bankách. Tie majú iné podmienky na získanie a iné poplatky. Urobte si dobrý prieskum a zistite si, ktorá banka vám ponúkne tie najvýhodnejšie podmienky práve pre vás. Niekde sa môžete vyhnúť poplatku za odhad, inde za vás urobia prepis na katastri. Nenáhlite sa ani v tomto kroku.

Foto: pixabay.com