Najčastejšie rozmery príručnej batožiny

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 17. októbra 2018

Svoj dovolenkový entuziazmus rozvírte až po tom, ako si podrobne naštudujete prepravné podmienky danej leteckej spoločnosti. Stanovy týkajúce sa povolených predmetov na palube či rozmerov príručnej batožiny nie sú vôbec jednotné. Preto sa nespoliehajte na skúsenosti z predchádzajúcich rokov a z rozdielnych letovísk.

Viaceré spoločnosti ospravedlňujú zásadné zmeny ohľadom príručných batožín nedostatkom priestoru na palubách a aj z dôvodu ochrany ľudského zdravia. Aj tie najväčšie aerolinky už upravili povolené rozmery príručnej batožiny. Preto radšej neprichádzajte na letisko s dvomi kuframi na kolieskach v domnienke, že vám poslúžia ako príručná batožina.

Optické ilúzie sa na letoviskách neuplatňujú. Tam si totiž prepravcovia zakladajú na presnom počte, hmotnosti a rozmerov batožiny. Príručnú batožinu umiestňujeme na palube lietadla buď pod sedadlo, alebo vo vyhradenom priestore nad hlavami cestujúcich. Medzi ňu sa spravidla radí menšia dámska kabelka, batoh, igelitová taška či taška na notebook.

Stanovy leteckej spoločnosti Ryaner od 01.11. 2018 podliehajú novým prepravným podmienkam na príručné batožiny

Ryaner ako najväčšia európska letecká spoločnosť mala vo svojich podmienkach na prepravu príručnej batožiny k 15.01. 2018 stanovené – väčšia príručná batožina s hmotnosťou do 10 kg nesmie presiahnuť rozmery 55cm*40cm*20cm. Za menšiu príručnú batožinu sa považujú rôzne kabelky či batohy o rozmeroch 35cm*20cm*20cm.

Zmena od 01. novembra 2018 umožňuje len cestujúcim so zakúpeným prioritným nástupom vziať si na palubu lietadla dva kusy príručnej batožiny. Ostatní cestujúci si bezplatne môžu preniesť do palubných priestorov len 1 kus príručnej batožiny s rozmermi 40cm*20cm*25cm. Toto nariadenie sa vzťahuje na rezervácie leteniek po 01.09. 2018.

S akou batožinou sa môžeme vybrať na charterový let?

Medzi pravidelné charterové lety zaraďujeme letecké spojenia vo výlučne sezónnom trvaní. Viaceré letecké spoločnosti ich teda najviac využívajú v rušnom dovolenkovom období. Na takejto báze funguje napríklad aj najväčšia česká letecká spoločnosť Travel Service. Svoje dcérske spoločnosti má aj na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku.

Pripravte sa aj na tento let s prehľadom a istotou, že vaša palubná batožina spĺňa maximálne stanovené rozmery. Venujte preto pozornosť nasledujúcim informáciám. Travel Service povoľuje cestujúcim 1 kus príručnej batožiny do 5 kg s maximálnymi rozmermi 56cm*45cm*25cm. Na palubu si ju budete môcť vziať bez akéhokoľvek poplatku. V súvislosti so zapísanou, odovzdanou batožinou je pre cestujúcich schválený 1 kus do 15 kg, a to taktiež bez poplatku. Aj tieto informácie vám majú slúžiť k zefektívneniu príprav na dovolenku a príchodu na letisko bez chaotického premiestňovania vecí z jednej batožiny do druhej.

Foto: pixabay.com