Mýty o tantrickej masáži: počuli ste aj tieto nepravdy?

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 20. júna 2018

V spoločnosti existuje mnoho tém, ktoré sú tzv. „tabu“ a tantra patrí medzi jednu z nich. I vďaka tomu koluje o tantrickom učení veľa mýtov a konšpiračných teorií, ktoré majú od reality naozaj ďaleko.

Ako vidí tantru naša spoločnosť?

Bohužiaľ, drvivá väčšina ľudí si s tantrickým učením spojí sex. Chápanie tantry môžeme prirovnať k chápaniu Kamasutry – hľadaniu rôznych sexuálnych praktík či polôh, ako ozvláštnenie sexuálnych zážitkov. V tantrickom učení však samotná sexualita predstavuje približne len 5%, ostatných 95% pripadá na meditáciu či vizualizáciu.  Sexuálna energia sa chápe ako prostriedok a má oveľa hlbší význam ako sex samotný.

V západnej kultúre sa výrazy ako tantrický salón či tantrická masáž  veľakrát využívajú ako marketingový nástroj, ktorý urobí biznis atraktívnejší. Organizovanie tantrických workshopov či školení pre tantra masérov môžeme vidieť na každom kroku. Rôzne zvrhlé a sexistické komunity sa skrývajú pod rúškom tanry a organizujú sexuálne udalosti, vďaka ktorým získavajú slobodu a uspokojujú si erotické chute. Toto všetko mätie verejnú mienku a poškodzuje meno tantrického učenia a jeho podstaty.

Tantra vo východnej kultúre

Budhistické učenie chápe tantru ako proces premeny. Proces prepájania jednotlivých častí seba samého, zlepšovanie vzťahov k sebe i svojmu okoliu.  Nejde tu o napĺňanie egoistických cieľov či túžob, ale o budovanie komunity. Rozvíja spolupatričnosť, nie ego. Sexuálna energia pôsobí ako element, ktorý poháňa proces premeny.  Keď totižto prekonáte pocit slasti, nebudete nikdy viac jej otrokom, ale majstrom a pánom seba samého a svojich pocitov.

Pokiaľ ste si pod tantrou doposiaľ predstavovali čisto sexuálne záležitosti, je na čase svoj pohľad zmeniť. Skúsení tantrickí maséri dokážu počas tantrickej masáže zázraky a okrem prehĺbenia svojho vnútorného „ja“ i zrelaxujete či získate rôzne zdravotné výhody.