Sex a vzťahy

Materstvo ako kontaktný vzťah

Čím viac možností sa nám odkrýva, tým viac názorov a spôsobov života spoznávame. Všetci ľudia sú jedineční a každý má svoj vlastný štýl života, no keď prichádzame do určitého obdobia života, ktoré nám nikdy predtým nebolo známe, hľadáme informácie. A takýmto obdobím je určite tehotenstvo a neskôr aj samotné materstvo.

Telesný kontakt

Každá žena chce byť čo najlepšou matkou a vychovať svoje dieťa k rozumnému charakteru. Prístup, ktorý sa začína dostávať do povedomia, je kontaktný vzťah medzi matkou a bábätkom. Už počas tehotenstva by mala žena žiť „vedome“. Čo to znamená? Vraj by nemala dávať na názory väčšiny len preto, že jej to spoločnosť podsúva, ale mala by intuitívne vycítiť, čo je pre ňu a jej vyvíjajúce sa bábätko najlepšie. Vedomé spojenie matky a dieťaťa už v tehotenstve môže vybudovať lepší vzťah po pôrode. Tu sa dostávame k pojmu z angličtiny „skin to skin“, a teda koža na kožu, kedy po pôrode nie je dieťa matke odobraté, ale priamo priložené, aby sa mohlo intuitívne prisať na prsník.

Jedna posteľ

Toto však u nás nie je bežnou praxou. Ďalej kontaktný vzťah zahrňuje neustálu blízkosť matky, a to aj v noci. Dieťa by podľa tejto teórie nemalo byť oddelené do inej postieľky či izby, ale malo by spať pri matke a cítiť jej teplo. Dieťa by sa malo intuitívne samo rozhodnúť, kedy je čas odísť od matky z postele. Tu však pozor na to, aby ste si nepokazili váš partnerský vzťah, predsa len po dlhom období tehotenstva potrebujete aj s vašim partnerom čas na seba a dieťa v posteli medzi vami vám ho poznateľne obmedzí.

V neposlednom rade do kontaktného rodičovstva patrí nosenie detí. Určite ste zaregistrovali šatky či nosiče, ktorými si matka upevní dieťa na prednú časť tela. Dieťaťu by to tak malo pripomínať obdobie, kedy bolo v brušku.

Ak sa rozhodnete ísť týmto spôsobom, musíte si dávať pozor aj na to, aby sa vaše dieťa nestalo na vás závislé a naučilo sa určitej samostatnosti.

Foto: pixabay.com