Hádate sa často?

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 6. marca 2018

Hádky sú v partnerskom vzťahu úplne normálne a prirodzené. Každý človek je iná osobnosť, ktorá má svojské túžby i potreby a tie sa snaží naplniť. Keď spolu žijú dve osoby niekoľko rokov a trávia spolu väčšinu svojho času, potom je úplne prirodzené, že prídu situácie, počas ktorých sa dostanete do konfliktu, pretože vaše názory sa budú rozchádzať. Avšak, pozrite sa reálne na frekvenciu, s akou sa tieto hádky objavujú.

Komunikácia je prvoradá

Hádky nie sú príjemné a často sú sprevádzané krikom, plačom a nepríjemnými slovami, ktoré neskôr po vychladnutí často oľutujeme. Niekedy sú hádky opodstatnené, no nemali by sa vo vzťahu objavovať pre každú maličkosť. Znamenalo by to jediné. Neviete spolu s partnerom normálne komunikovať, problémy neriešite s chladnou hlavou, ale radšej vybuchnete a riešite to hádkou. Tento spôsob riešenia problémov nie je prospešný pre fungovanie vzťahu.

Objektívny pohľad

Pozrite sa objektívne na váš vzťah alebo sa spýtajte niekoho z vášho okolia na názor, či má pocit, že sa s partnerom hádate často. Nesmiete sa nahnevať na jeho názor a zoberte si ho k srdcu, ľudia zvonka často vnímajú vaše hádky viac ako vy, čo ich už beriete ako bežnú súčasť vzťahu. Ak si uvedomujete, že váš vzťah je plný hádok pre naozaj nezmyselné veci. Musíte s tým niečo robiť. Otravuje a vyčerpáva to vás, vaše deti a ľudí vo vašom vzťahu.

Snažte sa pri každom konflikte predýchať pár sekúnd pred tým, ako začnete zvyšovať hlas a presadzovať svoj názor. Radšej niekedy zvoľte možnosť normálnej konverzácie namiesto kričania jeden po druhom. Nezabúdajte na robenie kompromisov, pretože raz ustúpi jeden a raz druhý a v konečnom dôsledku si prídete obaja na svoje. Po hádke sa musíte obaja taktiež naučiť ospravedlniť sa, bez toho to jednoducho nejde.

Foto: pixabay.com