Bývanie a záhrada

Doprajte svojmu prvákovi kvalitný pracovný priestor

Znie to až príliš seriózne, no prvý stret so školskými povinnosťami spôsobuje deťom značný psychický chaos. Bez ohľadu na temperament, každé z nich odrazu spozornie, že sa vôkol deje niečo úplne iné, na čo boli doposiaľ zvyknutí. Zaužívaný režim zo škôlky je ťažko hodiť cez plecia za tak krátky čas – školský štart je neúprosne rýchly. Hneď po prvom privítaní, respektíve po zahájení školského roka sa na nich spustí spŕška povinností. Na maznanie času nebude, preto ako správni rodičia vymeňte v ich detskej izbe preplnený box s hračkami za ozajstný pracovný kútik.

Týmto vám rozhodne nechceme nanútiť, aby ste ich pripravili o ich ešte pestré a neopakovateľné detstvo. Veď písanie domácich úloh im zatiaľ nezaberie tak veľa času, a preto by bolo vhodné, aby ste správne kombinovali pracovný a oddychový čas. Sú to stále deti, samozrejme, že sa ešte budú chcieť hrať. Bolo by od vás neférové, ak by ste ich útočisko pred realitou zmenili v strohý pracovný dizajn.

Účelný písací stôl je základom kvalitnej prípravy školských úloh

Ak máte doma budúceho prváka, rozhodne netreba podceniť výber kvalitného písacieho stolíka. To, ako si osvojí prvotné držanie písacích potrieb, správne sedenie a triedenie školských potrieb, súvisí aj s dizajnom a úrovňou kvality vybraného písacieho stola. Spôsob, akým im vštiepite základné pravidlá tohto učenia sa hrou, bude značne vplývať na ich prvé úspechy a ďalšie rozvíjanie školských poznatkov.

Prvou zásadou, ktorou by ste sa ako vzorní rodič mali riadiť, je neodradiť svojho školáka bezduchým dizajnom v jednoduchých farbách. Deti majú rady farby, možno by bolo zaujímavé vybrať stôl nie v klasickom obdĺžnikovom, ale v lomených či rôzne vyrezávaných tvaroch. Aj pritom však platí, že menej je niekedy viac a o to zreteľnejšie treba prízvukovať, ak ide o neposedného prváka. Mohlo by sa ľahko stať, že by ich pozornosť rušilo príliš veľa motívov, farieb či tvarov a opäť by škola išla bokom.

Aj prvák potrebuje dostatok priestoru pre rozvíjanie svojich poznatkov

Samotná pracovná doska by mala byť dostatočne široká a aj dlhá, aby sa v tomto detskom pracovnom kútiku našlo dostatok miesta na všetko nevyhnutné. Zóna pre roztvorené zošity a učebnice, stojan na perá a ceruzky, možno aj laptop sú základom, bez ktorého za písací stôl nemá význam zasadať. Tak ako sme naznačovali, určite ich hneď v prvých dňoch netreba pripraviť o ich ešte stále hravý svet. Doprajte im preto malú veselú dekoráciu, určte im, kde sa pre ne začína kútik ale len s edukatívnymi hračkami.

Dnes sú na trhu dostupné a veľmi šikovne riešené výškovo nastaviteľné, teda rastúce písacie stoly. Sú pre deti zárukou toho, aby si osvojili správne držanie tela, aby sa pri písaní cítili pohodlne a nemuseli sa zbytočne hrbiť. To isté platí aj pri výbere kancelárskej stoličky. Tá musí byť vysoká tak, aby dieťa dostalo na zem celým chodidlom.

Pri kúpe písacieho stola dbajte aj na to, aby bol k dispozícii aj s dostatkom úložného priestoru. Mal by mať niekoľko zásuviek, dvierok s poličkami či menší kontajner pod stolom. To tiež súvisí s tým, aby sa deti ľahšie naučili ukladať a triediť svoje školské potreby. Chaotické riešenie na písacom stole vedie k nežiaducemu stresu rovnako ako pre dieťa, tak aj pre starostlivého rodiča. A to sa skôr či neskôr odzrkadlí aj na ich prospechu a chuti vzdelávať sa v domácom prostredí.

Foto: pixabay.com