Domáce zviera v byte

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 12. mája 2018

Spomínate si ešte na svoje detstvo, keď ste túžili po vlastnom domácom zvierati a doslova prosili rodičov o to, aby vám ho kúpili? Možno sa história teraz vracia k vám obrátene a vaše deti prosia vás, aby ste im nejaké to zvieratko zaobstarali. Bývanie v byte však môže stáť v ceste za splnením tohto detského sna. Nie všetky zvieratá sú vhodné do bytu a nie všetky byty sú prispôsobené na život s domácim zvieraťom. Ste zástancom zvieratka v byte?

Menšie je v poriadku

Najdôležitejšia otázka, aká sa naskytá, je to, o aké zviera sa jedná. Pokiaľ ide o domácu mačku, škrečka, korytnačku či morské prasiatko, môže to byť úplne v poriadku mať ich v byte. Ak však už vy alebo vaše dieťa chcete mať v byte psa, dobre si rozmyslite akú rasu a či vôbec si ho vyberiete. Zviera v akváriu je úplne v poriadku v byte, pretože zväčša nepotrebuje výbeh, stačí ak ho raz za čas dáte na pár minút na trávu. V prípade psa to budete mať horšie pri starostlivosti.

Nad psom porozmýšľajte

Samozrejme, je možné naučiť vašeho psa používať jedno vyhradené miesto v byte na jeho potreby, no uvedomte si, že pes zavretý celý deň v byte, keď ste v práci, trpí. Pes je prirodzene prispôsobený na väčší výbeh, pri menších rasách je možné mať ich v byte, no s väčšími psami si to naozaj dvakrát rozmyslite. Ďalej buďte pripravení, že domáce zviera si vyžaduje vašu stopercentnú starostlivosť. Či už sú to pravidelné prechádzky vonku, kŕmenie, kúpanie, strihanie, ale aj návštevy veterinára, ktoré nie sú lacnou záležitosťou.

Špeciálna potrava pre zvieratá je nutnosťou, pripravte sa aj na takéto výdavky. Predtým, než pre svoju rodinu domáce zvieratko zadovážite, presvedčte sa, že ste všetci plne za tento krok a budete sa mu venovať. Útulky sú plné nechcených zvierat, o ktoré sa rodiny nemohli alebo prestali starať. Presvedčte sa, že toto nebude aj váš prípad.

Foto: pixabay.com