Chystáte sa počas leta cestovať autom? Uzatvorte si výhodné havarijné poistenie!

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 13. júna 2018

Či už sa chystáte na dlhšiu letnú dovolenku, alebo si počas leta užijete skôr viacero krátkych výletov, nezabúdajte na havarijné poistenie. Svoje auto budete v lete isto využívať často, poistite sa preto pred nechcenými nehodami a nepríjemnými situáciami.

Je jedno, či cestujete sám alebo so svojou rodinou, je dôležité myslieť na bezpečnosť všetkých. Aké sú teda vaše možnosti havarijného poistenia počas leta? Dá sa využiť poistenie na kratší čas? Na čo ďalšie by ste pred svojou dovolenkou nemali zabúdať?

Čo je to havarijné poistenie?

Ide o poistenie, pri ktorom majiteľ vozidla uzatvorí poistnú zmluvu s príslušnou poisťovňou, pre ktorú sa rozhodne. Táto zmluva zaisťuje náhradu škody vzniknutej pri rizikách spojených s využívaním vášho vozidla.

Medzi tieto riziká najčastejšie patria: havária, zničenie vozidla alebo jeho časti, poškodenie vozidla alebo jeho časti väčšinou náhodnou udalosťou vzniknutou nárazom či stretom, škody na vozidle v dôsledku živelnej pohromy, odcudzenie vozidla alebo jeho časti, vandalizmus, krádež, vlámanie, poškodenie čelného skla alebo všetkých skiel na vozidle, úraz a trvalé následky po úraze v prípade havárie a nehody alebo krádež batožiny vo vozidle. Nezabúdajte, že vo všetkých európskych krajinách ide o dobrovoľné a nepovinné poistenie. Je teda na vás, či toto poistenie uzatvoríte. Niektoré lízingové spoločnosti však môžu vyžadovať havarijné poistenie.

Oplatí sa uzatvoriť havarijné poistenie na kratší čas?

Ak počas celého roka nevyužívate auto natoľko ako napríklad počas letných mesiacov, v tom prípade je pre vás výhodné uzatvoriť kratšie havarijné poistenie. Vrátite sa z dovolenky a vaše auto zostane na dlhý čas v garáži? Alebo sa môžete tiež ocitnúť v situácii, že po letnej dovolenke svoje auto budete chcieť predávať. Takýchto okolností môže byť viac, v každom prípade v určitých situáciách sa vám neoplatí uzatvoriť celoročné havarijné poistenie, ktoré by bolo pre vás za daných okolností prakticky nevýhodné.

Niektorí ľudia uzatvárajú krátkodobé poistenie kvôli finančným dôvodom. Preto existuje možnosť uzatvoriť poistenie na kratší čas. Ďalšou z výhod je tá, že sa nebudete musieť trápiť s predčasným ukončením dlhodobého poistenia a následnými papierovačkami a vybavovaním.

Cestujete na letnú dovolenku – na čo všetko by ste nemali zabudnúť?

Či už idete sami alebo so svojimi deťmi, priateľmi či ostatnou rodinou, v prvom rade je dôležité myslieť na vašu bezpečnosť a bezpečnosť všetkých okolo vás. Naplánovali ste si cestu autom? V tom prípade nezabúdajte na spomínané havarijné poistenie. Je už len a len na vás, či sa rozhodnete pre krátkodobé alebo dlhodobé, vyberte si podľa toho, čo vám najviac vyhovuje.

Na cestách hrozí nebezpečenstvo stále, nikdy neviete predvídať, čo sa stane. A nechcete mať predsa pokazenú svoju dovolenku len preto, že ste zabudli alebo nechceli uzavrieť poistenie súvisiace so svojím vozidlom.

Samozrejme, okrem poistenia auta nezabúdajte na poistenie svojej osoby. Cestovné poistenie je dnes už alfa a omega, ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia. Nejde len o zabezpečenie vášho zdravia, ale napríklad aj batožiny, ktorá môže byť odcudzená alebo stratená. Pred svojou cestou sa informujte o všetkom, čo vaše cestovné poistenie kryje v prípade rizika. Uistite sa, že máte platné doklady, či už občiansky preukaz, alebo cestovný pas.

Často sa stáva, že mnohé krajiny vyžadujú, aby vaše doklady boli platné ešte niekoľko mesiacov po opustení danej krajiny, skontrolujte preto všetky dátumy expirácie. Ak si doklady vybavíte v predstihu, vyhnete sa zbytočným poplatkom a dlhým radom pri okienku. Letné mesiace sú spravidla veľmi zaťažujúce na vybavovanie dokladov a nechcete predsa stráviť krásny slnečný deň státím v nekonečnom rade.

Myslite na svoje zdravie a nevyrábajte si zbytočné stresy

Zo zdravotného hľadiska nezabúdajte na bežné lieky, ktoré sa vám v niektorých prípadoch môžu hodiť. Nezabúdajte, že prichádzate do cudzieho prostredia a vaše telo môže na tieto zmeny reagovať. Nechcete predsa svoju dovolenku stráviť v posteli alebo nebodaj v bolestiach, či u lekára. Pripravte sa na všetko.

Obzvlášť obozretní buďte pri cestách do exotických krajín. Zistite si vopred, či nie je odporúčané pred vstupom do danej destinácie očkovať sa proti určitým druhom ochorení alebo uštipnutiu hmyzom. Informujte sa o pitnej vode, odporúča sa vo väčšine krajín nepiť miestnu vodu z vodovodu, dajte preto prednosť balenej vode. Spíšte si vopred zoznam všetkého, čo budete potrebovať, a premyslite si dôkladne, či sú všetky tieto veci pre vás skutočne nevyhnutné. Mnohokrát sa stáva, že ľudia nosia na dovolenku zbytočne veľa batožiny a doslova hlúposti.

A napokon, nestresujte sa. Chcete si predsa svoju cestu a dovolenku užiť, chcete zrelaxovať a načerpať nové sily. Nerobte si pred cestou zbytočné stresy. Na svojej dovolenke sa nesústreďujte na prácu, zabudnite na veci, na ktoré musíte myslieť dennodenne doma. Zaistite si dopredu všetko potrebné, vybavte si to, čo vám skutočne bude treba. A vychutnajte si všetko, na čo ste sa celý rok tešili.

Foto: pixabay.com