Akú údržbu vyžaduje drevo?

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 15. mája 2018

Drevené obklady, zruby, terasové dosky, tatranský profil. Tieto funkčné prírodné ozdoby nášho bývania zdieľajú jednu spoločnú vec – potrebujú údržbu a lásku. Aké faktory najviac vplývajú na kvalitu vášho dreva a ako by ste sa oň mali starať?

UV ho degraduje

Drevo najviac poškodzujú vonkajšie vplyvy, ktorými sú denne atakované. Drevené terasové dosky musia denne znášať horúce Slnko, stekajúcu vodu, mráz, ktorý v kombinácii s vodou vytvára pukliny a degradujú tak drevo už počas niekoľkých mesiacov.

Správnou starostlivosťou ušetríte peniaze

Trámy alebo hrady, ktoré sa používali v starých domoch na tvorbu stropov, sa napúšťali volskou krvou. Práve preto majú takú tmavú farbu a vydržia stovky rokov bez napadnutia škodcom alebo práchnivením. AK sa budete podobne starať aj o kvalitný tatranský profil, vydrží vám dlhšie. Nemusíte naň natierať práve voliu kožu, vystačíte si aj s modernými moridlami.

Drevené dosky a škodcovia

Najznámejším škodcom je červotoč. Tento malý tvor dokáže prevŕtať drevo ako ementál. Na červotočov však platia dva staré, no overené fígle. Červotoč sa usadí tam, kde má ticho a pokoj. Napríklad do starých domov, kde nikto nebýva. Ak sa do domu nasťahujete (ideálne aj s deťmi), červotoč odíde. Druhým tipom je červotoča prikŕmiť. Má rád čerstvejšie drevo, preto ak obložíte na pár mesiacov staré drevo novým, presťahuje sa do neho a to následne vyhodíte alebo spálite.

Potrebuje staré drevo výmenu?

Pokiaľ nie je úplne rozpadnuté alebo nie je v prípade trámov narušená statika, drevo stačí len namoriť a udržovať. V takomto prípade odporúčame ochranné laky aplikovať na vopred vybranú farbu. Drevo však nemusíte nutne farbiť, niekedy stačí aj obyčajný bezfarebný lak a získate tým skutočne prírodný vzhľad.

Kedy drevo vyžaduje pravidelnú starostlivosť

Chcete, aby vaše hobľované dosky vyzerali ako nové? Nezabudnite sa o ne pravidelne starať, oplatia vám to svojou dlhoročnou službou.