Bývanie a záhrada

Ako efektívne využiť priestor v malom byte?

Práve túto otázku si kladie väčšina mladých rodín, či už s deťmi, alebo bez. Vyhovujúce odpovede ukrývajú množstvo kreatívnych nápadov. Neriešia priestorové obmedzenia, hľadajú efektívne usporiadanie nábytkových zostáv a súkromných zón. Malý obytný priestor poskytuje práve toľko možností na bytové a dekoratívne vyjadrenie, koľko si v ňom dokážeme vymedziť osobných, pracovných a voľnočasových aktivít.

Najideálnejšie je, ak v malom napríklad jednoizbovom byte zotrváte len krátkodobo. To znamená, že sa na istý čas dokážete uskromniť čo do priestorových, ale aj vecných potrieb. Čím viac aktivít vyvíjate, tým to budete mať v malej obytnej zóne komplikovanejšie. Musíte si uvedomiť, že jedna miestnosť sa pre vás stane multifunkčnou zónou s ohľadom na súkromie a oddych všetkých členov.

Práve o to ťažšie dokážu túto bytovú otázku prekonať mladé rodiny s deťmi. Ak v jednej obytnej miestnosti potrebujete uspať bábätko a manžel sleduje futbalový zápas, niet vám čo závidieť.

Vytýčte si počet a podmienky súkromných zón v danej miestnosti

Vychádzame z predpokladu, že priestor sa bez vplyvu ďalších okolností nevyhnutne predelí na obývaciu a spálňovú časť. Tieto zóny v obytnom priestore potrebujeme všetci bez ohľadu na vek a spoločenské zázemie.

Ak ste zástancom praktických a minimalistických riešení, jednoducho použijete rozkladaciu sedačku. Tá vám poslúži aj na večerný relax pri televízii, aj na nevyhnutný a pohodlný spánok. Tu sa však rozhodujte predovšetkým pre kvalitu a nie dizajnovo vyhovujúcu sedaciu súpravu.

Ak máte deti, hneď ich treba oboznámiť s nevýhodnými stiesnenými podmienkami. Hoc ako veľmi sa budete snažiť, nevyhoviete im. Deti nedokážu zniesť pocit nedostatku, skromnosti a predovšetkým obmedzení v počte a rozmeroch jednotlivých hračiek. Tieto priestorové obmedzenia dokážete napraviť aj vytvorením vlastnej detskej zóny. Na istý čas si vystačia s detským stanom či menším látkovým alebo plastovým domčekom. Zaraz pochopia, že priestor majú jasne vytýčený a každá hračka za čiarou je len kreovaním neporiadku a chaosu.

Ani v malom obytnom priestore sa netreba vzdávať svojich záľub a aktivít!

Pri zariaďovaní malého bytového priestoru treba postupovať presne od podlahy až po strop. To znamená, že čo sa nezmestí na zem, hľadá riešenie na poličkách a skrinkách. Presne na tento účel poslúžia aj napríklad komody s niekoľkými zásuvkami, dvierkami a stolíkmi na umiestnenie televízora. Vhodným riešením je aj mohutná knižnica, ktorú každý kutil využije podľa vlastných potrieb. Priestor možno zútulniť aj vešiakovou stenou. Tá takisto nemusí nečinne stáť len v predsieni. Dokáže oddeliť niekoľko súkromných zón a ešte aj prakticky poslúži na kabáty a vetrovky.

Keďže každý priestor sa počíta, ani vnútorné parapety nemusia byť nostalgicky prázdne. Pohrajte sa aj s touto myšlienkou a podľa vlastných potrieb na ne umiestnite či už detské fotografie, odbornú literatúru alebo praktickú nočnú lampu. Každý podľa svojho vkusu a gusta!

Foto: pixabay.com